İBB'nin para kazanan işletmeleri Esenler Belediyesi'ne devredilecek iddiası

İBB'nin para kazanan işletmeleri Esenler Belediyesi'ne devredilecek iddiası
Cumhuriyet Halk Partisi İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman'ın iddiasına göre, 23 Haziran seçimlerini kaybedeceğini anlayan AKP, İSPARK gibi İBB'ye ait para kazanan işletmeleri AKP'li Esenler Belediyesi'ne devredecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait gelir getiren işletmelerin AKP'li Esenler Belediyesine 'bedelsiz' devredileceği iddia edildi. İddianın sahibi CHP İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman'a göre 23 Haziran'da da kaybedeceğini anlayan AKP, İSPARK gibi İBB bünyesinde bulunan 20'ye yakın taşınmazı kendi belediyelerine devredecek.

Sözcü'de yer alan habere göre, CHP'li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, özellikle para basan İSPARK'ın işlettiği açık ve kapalı otoparkları AKP'li ilçe belediyelerine devrederek İBB'yi gelir kaybına uğratmayı hedeflediklerini söyledi. Ataman, “Seçimi kaybedeceğini anlayan AKP böyle bir yöntem belirledi. Ekrem İmamoğlu'nun seçimi tekrar kazanacağını gördüler, gözleri korktu. Elini koluna bağlamak için hazırlıklara başladılar” dedi. İSPARK'ın 2018 yılı cirosunun 351 milyon lira olduğunu hatırlatan Ataman, İBB'nin İSPARK'tan her ay toplam brüt gelirden katlı otoparklar için yüzde 15, yol üstü ve açık otoparklar için de yüzde 5 kira payı aldığını kaydetti.

nadir-001.jpg

PARA KAZANAN İŞLETMELER AKP'Lİ ESENLER BELEDİSİ'NE

CHP'li eski İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, ilk adımın İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu'nun belediye başkanı olduğu Esenler'de atıldığını açıkladı. Sağ da şu bilgileri verdi: “Esenler Belediyesi, İBB mülkiyetinde bulunan ve büyükşehir belediyesi bütçesinden yapılan yaklaşık 20'ye yakın taşınmazın kendilerine bedelsiz devir edilmesi için İBB Emlak Daire Başkanlığı'na yazı yazdı. Emlak Daire Başkanlığı ve Hukuk Müşavirliği de bir teklif hazırlayarak İBB Meclisi'ne sunacak. Kültür merkezleri, spor tesisleri, otoparklar bedelsiz olarak ilçe belediyesine devredilecek. AKP'nin oylarıyla devredilecek taşınmazlar arasında Esenler'deki Adem Baştürk Kültür Merkezi ve bu merkezin yakınındaki İSPARK'ın işlettiği kapalı otopark da var.”

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş