İhsanoğlu doğru seçim mi?

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Irak’ta oluk oluk Türkmen kanı akarken cumhurbaşkanlığı seçimlerini tartışmaya hiç niyetim yoktu. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu doğrusu tanımıyorum. Derinlemesine bilgi sahibi olmadan yorum yapmayı da sağlıklı bulmam. Türk ordusunun yetiştirdiği gerçek anlamda Atatürkçü olan Kuleli’den tabur komutanım emekli Tümgeneral Hasan Peker Günal bu konuyu ele almış. Çankaya’ya Tayyip Erdoğan dışında bir isim çıksın düşüncesinde olan ciddi bir kitle var. Günal da başka alternatif olmaması durumunda İhsanoğlu’nun doğru seçim olup olmadığını sorgulayan bir analiz yapmış. Birlikte okuyup sonra da kendi yorumumuzu yaparız.
“Yapılan son anketler gösteriyor ki % 42-45 bandında bir desteğe sahip olan RTE’nin, verdiği ve vereceği kahredici tavizlerle, ikinci turda PKK/BDP/HDP’nin desteğini alarak Cumhurbaşkanı seçilme olasılığı çok yüksek. Hatta, diğer aday sosyal demokrat ve/veya Atatürkçü çizgide biri olursa, İslamcılığı referans alan diğer küçük partilerin (SP, BBP, vd.) seçmenlerinin de büyük çoğunlukla tercihlerinin RTE’den yana olacağını söylemek kehanet olmaz.
Gene yapılan son anketler gösteriyor ki Kürtçülüğü ve İslamcılığı referans alan partilerin dışındaki partilerin (CHP, MHP, DSP, İP, HEPAR, vd.) üzerinde uzlaştığı birinin sahip olabileceği azami destek % 38-40 oranını ancak bulabilmektedir. Böyle bir adayın cumhurbaşkanı seçilebilmesi için, SP ve BBP’nin oyunu alabilmesinin yanı sıra, AKP’den de oy tırtıklaması şarttır. 
İşte İhsanoğlu, İslamcı referansı olan bir bilim adamı olması nedeniyle, SP ve BBP’nin yanı sıra, yolsuzlukları ayyuka çıkan RTE’yi kerhen desteklemiş olan AKP’lilerden de oy alabileceği düşünülerek ortak aday olarak açıklanmıştır. 
Gerçekçi olalım: CHP ve MHP, parti kimlikli veya gönülden destekleyebileceğimiz Atatürkçü çizgide birini aday göstermiş olsalardı, RTE’nin değirmenine su taşımış olacaklardı. 
Peki İhsanoğlu ile ilgili sorun nerede? Sorun CHP’de. İhsanoğlu’nun özgeçmişindeki İslamcı kimliği CHP’lileri rahatsız etmektedir. İhsanoğlu’nu tanıdım ve tanıştım. Bir bilim adamı, teşkilatçı ve yönetici olarak dünyaca takdir edilen ve gurur duyacağımız bir isim. İslamcılığına gelince... Öncelikle, üzerinde babasından kalma bir etiket bu. Dindar bir insan, ama dinci değil; dinin siyasete karıştırılmasını doğru bulmaz. Laikliği sadece “din-vicdan hürriyeti ve din ile devlet işlerinin ayrı olması” olarak görür; felsefi laiklik kabulü değildir. Benim gönlümden geçen, benimseyebileceğim bir aday değilse de; RTE gibi yolsuzluklara bulaşmış, asabi, çatışmacı, yalancı, dinci birinin cumhurbaşkanı olmasından çok daha evladır. Yani kısacası, kerhen de olsa, destekleyeceğim. Umarım CHP ve MHP, ortak adayları olan İhsanoğlu’nu köylere kadar ulaşarak halka iyi tanıtabilirler ve miting meydanlarında kalabalıklar yaratarak onun kendini tanıtmasını sağlayabilirler. Ha, bir de keyfini bozamayacak, ancak lafa gelince de mangalda kül bırakmayan “oturan yazlıkçılar” sorunu var tabii.” 
Değerli büyüğüm Günal’ın görüşleri böyle. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları