İhtiyaç duyduğunda...

A+A-
Ümit ÖZDAĞ

Silah garip bir şeydir. Ne zaman ihtiyaç duyacağın hiç belli olmaz. Yıllarca taşırsın, hiç ihtiyacın olmaz. Bir gün yanına almazsın, o gün gerekir. Yanında değil ise her şey için çok geç olabilir. Ordular da milletlerin yanlarında taşıdığı silahlara benzer. Ne zaman ihtiyaç duyacağın hiç belli olmaz. Ondan dolayı dünyanın en barışçıl bölgelerinde yaşayan ülkelerin bile ordusu vardır. Dünyanın bankası, I. ve II. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın ortasında olmasına rağmen kimsenin işgal etmeyi düşünmediği İsviçre’de her erkek askerdir. Evinde üniforması ve silahı vardır. Çağrıldığı an birliğine katılır.
Şimdi gelelim 2003 senesine. Annan Planı’nın gündeme getirildiği günlere. AKP plana “evet” diyor. Kıbrıs’ta kan ile verilen yerlerden vazgeçilecek. KKTC yani bir Türk devletinin yaşamı sona erecek, bayrağı inecek. “Yapmayın, Kıbrıs’ın jeopolitik önemi var. Doğu Akdeniz’de egemen ve etkin olmak isteyen Kıbrıs’ta olmalıdır” diyenler ile alay ediyorlar. Sene 2010; Mavi Marmara, İsrail ile kriz. Sene 2011; Kıbrıs açıklarında petrol ve doğal gaz çıkarma çalışmaları yapılıyor. 2012; Suriye ile kriz. MGK açıklama yapıyor. Doğu Akdeniz’de istikrarın bozulmasına izin vermeyeceğiz. Bunu neyle yaparsınız. Deniz Kuvvetleri’niz ve Hava Kuvvetleri’niz ile.
Deniz Kuvvetlerimizde 54 amiral kadrosu var. Bunların 18’i amirallik sırasında bekleyen kurmay albayların ise ’be’ü tutuklu. Deniz Kuvvetleri’nde tutuklu subay sayısı 165. Ayrıca tutuksuz yargılanan koramiral seviyesinde başka amiraller de var. Bu amiraller tutuklu olmasaydı hangi görevlerde olacaklardı. Kuzey Deniz Saha Kom. Kora. Mehmet Otuzbiroğlu, Genelkurmay MEBS Başkanı Kora. Kadir Sağdıç,  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harp Filosu Kom. Tüma. Mücahit Şişlioğlu, Donanma Kurmay Başkanı Tüma. Ali Semih Çetin, Deniz Kuv. Lojistik Bşk. Tümamiral Soner Polat Deniz Personel Başkanı Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Denizaltı Filo Komutanı Tuğa. Ahmet Türkmen, DKK Plan Prensipler Bşk. Tuğa. Cem Gürdeniz, Sahil Güvenlik Kur. Bşk. Tuğa. Turgay Erdağ, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğa. Fatih İlgar, Güney Görev Grup Kom. Tuğa. Aziz Çakmak, Karamürsel Eğitim Merkez Kom. Tuğa. Levent Erkek, Müşterek Doktrin Merkez Komutanı Tuğa. Levent Görgeç, Tuğa. Osman Kayalar, Tuğa. Şafak Yürekli ve Tuğa. Fahri  Can Yıldırım. 
Doğu Akdeniz’de etkin güç olmak için gereken Hava Kuvvetleri’nin durumunun da iyi olduğunu söylemek mümkün değil. Hava Kuvvetleri’nin komutanı olması gereken Org. Bilgin Balanlı tutuklu. Bilgin Balanlı tutuklu olduğu için orgeneralliğe terfi ettirilerek Hava Kuvvetleri Komutanı olan Org. Mehmet Erten bir lojistikçi ve kuvvet komutanı olması beklenmiyordu. 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanı Korg. Korcan Polatsü, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava Eğitim Kom. Korg. Ziya Güler Hava Harp Akademisi Kom. Tümg. İsmail Taş, Korg. Rıdvan Ulugüler, Korg. Turgut Atman, Tümg. Beyazıt Karataş, Tümg. Nedim Güngör Kurubaş, Tümg. Bülent Kocababuç, Tuğg. Mustafa Erhan Pamuk, Tuğg Mehmet Eldem, Tuğg. Kubilay Baloğlu,
Silahın ne zaman lazım olacağı belli olmaz ya, ordunun da ne zaman lazım olacağı belli olmaz. Bundan iki sene önce Suriye ile savaş durumuna geleceğimizi söyleyenlere deli muamelesi yapılırdı. Oysa Suriye-Türkiye sınırındaki 877 kilometrelik bölgeden sorumlu 6. Kolordu Kom. Korg. Mehmet Eröz’ün tutuklanması üzerine 6. Kolordu’nun başına, bir tümgeneral getirildi ve kolordu 6. Mekanize Piyade Tümeni’ne dönüştürüldü. Bugün tekrar kolorduya dönüştürülmeye çalışılıyor. Demek ki ne zaman lazım olacağı belli olmazmış.
Jandarma Genel Komutanı’na Not: Sayın Paşam, İncek Bulvarı üzerinde bulunan Jandarma Eğitim Komutanlığı’nda yılda birkaç kez uzman jandarma almak için sınavlar yapılıyor. Sınava gençler aileleri ile birlikte geliyorlar. Gençler sınavda iken aileler kapının önündeki parkta günlerce bekliyor. Karşıdaki köyden gelenler orada kurdukları ilkel tezgahlarda yiyecek içecek satıyorlar. İnsani ihtiyaçlar için ise tarlaya -anlaşılan köylüler tarafından- ilkel bir tuvalet koymuşlar. Paşam, bu aileler çocuklarını, savaşan bir ordunun en ön cephesine yollamak için getiriyorlar. Sizce böyle kapının önünde tutulmayı hak ediyorlar mı? İçeride bir kafeterya, sınav süresince ailelere tahsis edilemez mi? Komutan gelse kendilerine  “hoş geldiniz”  dese, bir asker karavanası yeseler çok mu pahalı olur?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları