İktidar meğer milli iradeyi kucaklıyormuş

A+A-
Afet ILGAZ

Tayyip Bey’in konuşmalarının tamamını dinlemeyi  “tahammül fersa” bulduğumdan yer yer dinleyip bu etkileri daha hafifletmek istiyorum.
Tahammül fersa lafını çok Osmanlıca bulanlara, onlarla aynı fikirde olduğumu söylemek isterim. Bu tamlama Servet-i Fünun romanlarında çok kullanılır. O zaman insanlar sadece aşk acıları çeker ve bu yüzden tahammül fersa duygularla dolarlarmış. Şimdi aşka benzeyen ilişkiler dizilerde kaldı. Genellikle yoksulluk adaletsizlik, eşitsizlik acıları çekiyoruz.

 

**

 

Tayyip Bey’in bu lafını dinlerken milli iradeyi gazla kucaklıyorlar, diye düşündüm. Biber gazı, tazyikli su, cob, dayak, işte böyle bir kucaklama. Ama polisin hakkını da tamamen yemeyelim. Kılıçdaroğlu ne diyordu, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”  diye bağırdıkça, polisler de:
     “Biz de Mustafa Kemal’in askerleriyiz”  diye bağırıyorlarmış. Birkaç tanesi bile bağırmış olsa yeter.

 

 

İktidarın siyaseti
artık güldürüyor
İktidarın siyaseti, önce, “şoke”  ediyordu. Sonra şaşırtmaya başladı. Laflarına ve hareketlerine hayret eder olduk. Şimdi güldürme aşamasına geldiler. Mesela İçişleri Bakanı’nın, kürsüde konuşma yapacakken Halil İbrahim türküsünün çalındığını duyarak ona eşlik etmesi... Aslında İçişleri Bakanı konuşmasa da hep türkü söylese!
Başbakan, gene CHP’yi parmağına doladı. Aslında bundan MHP de payını almış olabilir. Şöyle dedi:
“Birilerinin emriyle idamı kaldırdılar.”
İşte bu cümle insana saçını başını yoldurtur. Söyler misiniz ey iktidar, o “birilerinin” emriyle Kuzey Irak operasyonu durdurulmamış mıydı? O kadar şehit verdik. Kar, kış, kıyamet... Çünkü ABD Savunma Bakanı doğudan bir yerlerden gelip bizimkilerle toplantı yapmıştı. Yaşar Büyükanıt Paşa, operasyonu idare ediyordu ve durumu nasıl tevil edeceğini şaşırmıştı, basın toplantısında.
Şimdi söyler misiniz, idamın kaldırılması emrini veren ve Başbakan’ın esrarengiz tavırlar takınarak söylediği “birileri”  açıkça kimlerdir? Kuzey Irak operasyonunu ve Kuzey Irak’taki operasyonları etkileyenler değil midir? Açıkça söyleyin! O  “birilerinin”  adını verin! O birilerinin iktidarınız zamanında etkili olduğunu ve bunun tavan yaptığını herkes öğrendi. ABD’nin zenci Genelkurmay Başkanı’nın bizimkilerle yaptığı dokuz maddelik gizli anlaşmayı da herkes öğrendi. Bunları kürsülerden anlatın!

 

***

 


Başbakan Kızılcahamam toplantısında cumhuriyeti ne kadar sevdiklerini, nasıl koruduklarını, halkın Cumhuriyet Bayramı yapmasından ne kadar memnuniyet duyduklarını anlatıp durdu. İşte güldürünün tavan yaptığı başka bir yer: Bir avuç seçkinin cumhuriyeti değilmiş onlarınki. Onlar milli iradeyle bayram yaparlarmış. Tozu toprağa katarak, suyu insanlara sıkarak, halkın barikatları yıkmasına soruşturma açtırarak... Halk barikatları Anıtkabir’e gitmek için yıktı. Ellerinde sadece bayraklar ve Atatürk resimleri vardı. Bir avuç seçkin değil sayıya vuracaksanız milyonlarcaydılar.

Yazarın Diğer Yazıları