İlahi Ahmet, ANAP yolsuzluklarını ihbar etsene

A+A-
Savaş SÜZAL

İlahi Ahmet, yapma be Ahmet. Yahu Turgut Özal’ı askerlere öldürtmüşsün. A be kardeşim onu kim iktidara getirdi ki? Kenan Evren değil mi? Hem de darbe ile. Evren en yakın silah arkadaşını bile harcadı baban iktidar olsun diye. Hepsi aynı patrona, ABD’ye hizmet etmiyorlar mıydı? Turgut Özal’ın İstanbul’da Amerikalılara hizmet eden ve bugün tarikat üyesi bir gazetecinin evinde ABD konsolosu ile buluşup parti kurduğunu bilmiyor musun? Darbe ürünü babanın özellikle suikastı düzenleyen geri zekâlıyı da kiraladığı söylenmişti hatırlarsan.
Özal ailesi, suikast lafları yerine Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ikinci büyük hırsızlık ve soygununu anlatsa ya. Birinci demiyorum zira o halen gerçekleşiyor. Hani şu bir Amerikan bankasında çalışırken aldığın 2000 dolar maaşla aniden 50 milyon dolar ödeyerek ilk özel televizyon sahibi olmanı bir anlatsan. Hem de Türkiye’de devlet dışında televizyon yayını yasakken. Papatyaların nasıl iş kotardıklarını, iş bağladıklarını araştırıp o yıllarda alınan rüşvetleri neden yargılamıyorsunuz?
Bir de ben ve ABD’de çalışan az sayıda gazetecinin bildiği Houston’dan kiralanan özel uçakla bir bavul paranın hikâyesini. Ne tesadüfse genç bir adam pilotluk eğitimini bir çırpıda alıp uçmaya başlamıştı. Genç adamın nereye uçabileceği, uçağın menzili herkes tarafından biliniyordu. Üşenmemiş o yıllarda oturup araştırmıştım. Hatta paranın yattığı bankayı bile bulmuştuk. İçeriden bir belge çıkaramamış, dillendirememiştik. Ama Allah büyük, o paraya İngiliz hükümeti el koyarak yedirmemişti.
Peki, babanın ameliyat haberini annenin, alışveriş merkezinde, çarşıda aldığını hatırlıyor musun? Sizlerin nasıl ayrı ayrı iş bağladığınız. Kardeşin Efe’nin ve kız kardeşin Zeynep’in genç yaşta ticarete atılmanız. Aynı bugünkü iktidar çocukları gibi başarılı iş adamlarıydınız. Hani Türkiye’ye bir yabancı ülke tarafından verilen çok düşük faizli kredinin, bir özel bankaya aktarılmasında annenin fedakâr rolünü de açıklasana yahu. Amcanız muhterem dini bütün Korkut Özal bu haksız ve haram kazançları bilmesine rağmen, nasıl sustu neden hiç rahatsız olmadı bu günahlardan? Gel bir yiğitlik yap aileni ihbar et rüşvet ve yolsuzluk konusunda soruşturma açtır.
Bakıyorum da o yıllar şimdiki iktidara çok benziyor. Bir seferinde baban rahatsız olmuş Sabah gazetesinin başında olan Zafer Mutlu’yu arayıp, Sabah’ta yazan Uluç Gürkan’ın işine son verilmesini istemişti. Bu diyalogda baban önce Gürkan’ın adını vermemiş ve o “şeyin” işine son ver demiş. Zafer Mutlu da sanki gazete o “şeylerle” doluymuş gibi “hangisi” diye sormuş, Uluç gazeteden ayrılmıştı. Bu konuşmayı Uluç kendisi anlatmıştı, yazısında.
Şimdi ABD ürünü olan iktidar partisi de gazetecilere aynısını yapıyor. Bekir Coşkun, Emin Çölaşan herkesin bildikleri. Basının hali ortada. Ne diyebilirim. İktidarın yanında o yıllarda gene Cengiz Çandar vardı, babanın ayak işlerini yapardı. Baban için Kürtlere mesaj taşırdı. O yıllarda da babanın yalaka basın takımı vardı. Gece kendilerini baban arar ve onlara ne yazacaklarını söylerdi. Zaten Türk basını da o yıllarda yozlaşmaya başlamıştı. Şimdi zirveye vurdu.
Aynı bugünlerde Erdoğan’ın yapmak istediği gibi baban iktidarı kaybedeceğini görüp Çankaya’ya çıkmıştı. Ama baban prostat kanseri ameliyatı olacakken yapayalnızdı, yanında partisinden tek kişi yoktu. Eskiden onu ordu halinde takip eden basın yerine Houston’da Hürriyet’ten Doğan Uluç, Sabah’tan ben izliyordum. Bir de Cumhurbaşkanları kanser olamaz diye, haberi “Özal prostat ameliyatı olacak” şeklinde yayınlayan Anadolu Ajansı muhabiri Selim Atalay.
Biz Doğan ile ayıptır ayıp, diye yazınca, ANAP, bir heyet oluşturup Mesut Yılmaz ile babanı ziyarete gelmişti. Soygun kaynakları tükenmiş veya çeşmenin başına başkaları geçmiş, baban yalnız kalmıştı. Hatta korumalar o yıllarda pizzaya talim etmeye başlamıştı. 
Ya Ahmet, açıklayacaksak bunları açıklasak da memlekete hizmet etsek. Aynı takım şimdi AKP’de. İstersen kendin için bir suç duyurusu ile işe başlayabilirsin.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları