İlber Ortaylı: "Memlekette ciddi boyutta memleketçilik var"

Tarihçi İlber Ortaylı, katıldığı bir programda işe alımlarda liyakat esaslarının göz ardı edilmesini eleştirerek, “Bunlarla insanların ümitleri kırılır, insanlar kaçar. Memlekette feci bir nepotizm yani akrabacılık var" ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı: "Memlekette ciddi boyutta memleketçilik var"

CNN Türk’te yayınlanan ve Türkiye’nin eğitim siteminin tartışıldığı Gündem Özel programına katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye’de beyin göçünün önüne geçilmesi için acil önlem alınması gerektiğine işaret etti. Eğitim sitemin düzelmesi için yapılması gerekenleri de sıralayan Ortaylı, “Öncelikle sınıflar küçültülmeli, öğretmen kalitesinin artması için maaşlar da dahil olmak üzere gerekli bütün tedbirler alınmalı ve tabi ki üçkağıt ortadan kaldırılmalı. Belli bir takım, istediği öğretmeni alacak istemediğini kapıda bırakacak böyle bir rezillik yok.” dedi.

Kadrolaşmadaki çarpıklığa dikkat çeken Ortaylı, Benim zamanımda okulda sağ eğilimli öğretmenler de vardı sol eğilimli öğretmenler de ama hepsi de iyi öğretmenlerdi. Demek ki kimse ötekini ötelememiş. Şimdi yazılıyı kazanan sözlüde eleniyor, sözlüyü kazanan yazılıda dökülüyor. Türkiye’nin imtihan sisteminde bu bir âdet haline geldi. Kardeşim girdiği sınavda birincilik kazanmıştı mülakatta hödüğün biri ‘memleket nire?’ diye sormuştu.

“MEMLEKETTE FECİ BİR NEPOTİZİM VAR”

İşe alımlarda liyakat esaslarının göz ardı edildiğine vurgu yapan Ortaylı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlarla insanların ümitleri kırılır, insanlar kaçar. Memlekette feci bir npotizm yani akrabacılık var. İkincisi lokal patriotizm var. O en kötüsü. Hemşericiliğin de ötesinde. Artık o kadar masum değil. Bu demokraside yeri olmayan bir şey. Bir vilayetin insanlarından oluşan üniversite var. İnsanlar bundan kaçar buralara uğramazlar. Her şeye rağmen bu gidişleri normal karşılamıyorum. Özel sektörümüz de kamudaki bu kayırmacılığın ötesine geçemedi. Özel sektör de hâlâ kafası dar megaloman insanlarla dolu. Bunlar yeni aldıkları hatta dışarda okuyup gelen gençleri tatmin edemiyorlar. Çünkü bunların projelerine, direktiflerine fevkalade kapalılar. Bunların bir kaçını tanıdım çok ümitsiz vakalar. Bunların değişmesi gerekiyor.”

“Eğitim artık şu partinin bu partinin, şu ideolojinin bu ideolojinin kalıplarını kırmıştır.” diyen Ortaylı, “Ne okutursak okutalım kimi yetiştirirsek yetiştirelim sureti katiyede bir reforma ve ciddi tedbirlerle ihtiyaç vardır. Aksi takdirde düzelme imkânı yok ve düzelmek zorunda. Bizim bu göç işini durdurmamız lazım. Bu kadar büyük bir ülke göç vererek ayakta kalabilir mi? Bu mümkün değil. Ben bunu milli bir mesele olarak görüyorum. 18 yıl önce bunu yazarak gazetedeki köşeme başladım aradan 18 yıl geçti bugün yine bunu yazıyorum.” diye konuştu

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar