İlber Ortaylı'da Mesut Özil yorumu

İlber Ortaylı'da Mesut Özil yorumu
Tarihçi ilber Ortaylı, Almanya'da karşılaştığı tepkilerin ardından Milli takımı bıraktığını açıklayan Türk asıllı futbolcu Mesut Özil hakkında yorumda bulundu.

Almanya Milli Takımı'ndan ayrıldığını açıklayan Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil'in bu kararına bir değerlendirme de  Hürriyet gazetesi yazarı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan geldi.

Alman idarecilere tepki gösteren Ortaylı, "Birtakım basının veya futbol federasyonu veya antrenör gibilerinin ve politikacıların saçmalamaları ciddi bir sorundur" ifadelerini kullandı.

Ortaylı'nın yazısın ilgili bölümü şöyle:

"Alman milli takımının Türk asıllı oyuncusu Mesut Özil hepimizin malumu, çok onurlu bir protestoyla takımının üniformasını çıkardı. Konuşması fevkalade, nitelikli ve düzeyliydi. Herhalde bu derecede efendice ve düzgün konuşan bir insanın Alman toplumuna uyum sorunu olduğunu belirten söylemlere tavuklar bile güler. Maalesef Alman politikacılar ve özellikle Özil’in idari yönden en yüksek amiri olan Reinhard Grindel gibileri bu 'tavukları güldürecek' tutumu sergilediler.

Bir memlekette Claudia Roth gibi açık düşünceli politikacılar olabilir. Hatta muhafazakâr partinin başkanı Başbakan Angela Merkel bile muhtemelen iki dünya arasındaki geçmişinden dolayı zaman zaman faul yapsa da daha görgülü ve toleranslı davranabilir.

Her memlekette toplumun eğitimsiz katmanlarının nitelikseliz davranışlarda ve tutumlarda bulunması maalesef evrensel bir gerçektir. Ama birtakım basının veya futbol federasyonu veya antrenör gibilerinin ve politikacıların saçmalamaları ciddi bir sorundur."

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş