İmamoğlu ve yine Trabzon operasyonu!

A+A-
Arslan BULUT

Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, katıldığı bir "iftar programı"nı, "seçim çalışması" olarak değerlendirdi ve "Ne dedi Yunan medyası? 'İstanbul'u bir Yunan kazandı' dedi." diye bir girişten sonra, İmamoğlu'nun nereli olduğunu iftar programına katılan vatandaşlara sordu. Vatandaşlardan "Trabzon" cevabını alan Göksu, "E hesap başka" dedi!

Başta Yenişafak ve Güneş olmak üzere, AKP yanlısı gazeteler, Yunan basınının, "İstanbul'u bir Yunanlı kazandı" diye manşet attıklarını iddia etmişlerdi.

Ancak haber metni incelendiğinde isim vermeden "Kimi Yunan internet siteleri İmamoğlu'nu 'Pontus kökenli bir Rum' olarak tanıttı" ve "İstanbul'u fetheden Yunan" başlığıyla manşetlerine taşıdı." denildiği görüldü. Tabii "Yunanlı" kelimesini bizimkiler kullanıyor. Yoksa onlar kendilerine "Grek" diyor.

***

Haber uydurma gibi görünüyor, zira hangi site olduğu belirtilmemiş ama "Yunanistan'da böyle bir yayın yapılmış olabilir mi?" diye soralım. Evet olabilir. Yunanca bir İnternet sitesi kurmak da Rumca bilenler için zor değil. Ayrıca, bu sözde Yunan sitesini okumak için de Rumca bilmek gerekiyor değil mi?

Yunan istihbaratı zaten uzun süreden beri, "Pontus" hedeflerine zemin oluşturmak için bölgede çalışıyor, araştırmalar yaptırıyor, bölgeden seçtiği birkaç kişiyi kullanarak, bazı sülalelerin Rum kökenli olduğu iddiasını ortaya atıyor.

Neyse ki Yusuf Halaçoğlu ve Türkiye'de hangi ailenin hangi boydan geldiğini ispatlayan tarihi bir eseri var.

Bu tür istihbarat faaliyetlerine karşı çıkıldığı, "Trabzon halkı Türktür" denildiği zaman, bazı dostlar içtenlikle "Kafatasçılığa karşı aynı yöntemle cevap vermeyelim. Kimin hangi etnik kökenden geldiğinin ne önemi var. Hepimiz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız" diye frenleme yapma ihtiyacı hissediyor!

İyi de Yunan istihbaratının oyununa mı gelelim? Bu işler, öyle entelektüel bakış açısıyla çözülmez. Zira adamlar, bu propaganda ile bir adayın şahsında hem Trabzon'u yanlış tanıtıyor hem cahil insanların kafasını karıştırıyor, hem de tekrarlanacak olan İstanbul seçimlerini kazanmaya çalışıyor.

***

AKP zaten "Türk" kimliğinin yerine şimdilik "Türkiyelilik" kimliğini getirmeye çalışıyor. "Vatandaşlık söylemi"yle AKP'nin bu projesine hizmet etmiş olursunuz! Yani cevabınız şık olabilir ama seçimi kaybedersiniz!

Bu sebeple, Ekrem İmamoğlu, konuyu ciddiye almalı, "kimi Yunan İnternet siteleri" diye hayali bir kaynak gösterilerek ve sosyal medya üzerinden yaygınlaştırılan bir istihbarat yalanına dayalı olarak AKP'li bir belediye başkanı tarafından desteklenen "Rum kökenli" iddialarını tamamen silecek bir yayın yapmalıdır.

Yoksa Trabzonlular, boşuna söylemiyor "Bize her yer Trabzon" diye... Bakınız, Almanya'nın Dortmund kentindeki merkezi bir meydana "Trabzon Meydanı" ismi verildi.

***

Trabzon'un gerçekte neyi temsil ettiğini Atatürk'ten de öğrenmek mümkündür.

Atatürk, tam 100 yıl önce 16 Mayıs'ta Bandırma vapuru ile yola çıkmış ve 19 Mayıs'ta Samsun'a ulaşarak kurtuluş mücadelesini başlatmıştır.

Atatürk, Samsun'a çıktığında, Trabzon'dan bir heyet kendisini karşılamaya gönderilmişti. Savaştan sonra 15 Eylül 1924'te ilk defa Trabzon'a gelen Atatürk, Trabzonlulara hitaben yaptığı konuşmasında "İlk defa Samsun'a ayak bastığım zaman bana kalp kuvveti veren vatandaşlarımın ilk sırasında Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya Büyük Meydan Savaşı'nda, 3'üncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş meydanında gösterdikleri özverilerin değerli anısı daima beynimde canlı kalacaktır..." demiştir.

Trabzon budur! Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurulmasında da Türk Milleti'nin varlığını devam ettirmesinde de Trabzonluların yüreği vardır. Trabzonlular, kendi soy ve sopunu çok iyi biliyor. Ancak Türklükten rahatsız siyasi kadrolar, nedense ikide bir Yunan istihbaratının aleti olarak, Trabzonluların Türklüğünü sorgulamaya kalkışıyor. Buna bir son verilmeli artık.

NOT: "Karadeniz'de Yüzyılın ikinci Rumlaştırma Operasyonu: Çift Başlı Yılan" adlı kitabımda, konu genişçe incelenmiştir.

 

Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58