İMKB'de sil baştan dönemi başlıyor

A+A-
Remzi ÖZDEMİR

‘Borsacılar af bekliyor’ yazımız büyük ilgi gördü. Bir dokun bin ah dinle, örneği çok sayıda mail geldi. Borsacıların ortak görüşü; siyasilerin kendilerini önemsemeyip, kaderlerine terk ettikleri şeklinde. Haksız da değiller. Borsada hortumlanan bankalar ve batan şirketler nedeniyle on binlerce yatırımcı mağdur oldu. Yatırımcıların yüzlerce milyon doları buhar oldu. İlginçtir; yatırımcıların böyle göz göre göre soyulmasına siyasiler sessiz kaldılar. TBMM’de bir çözüm üretmeye çalışmadılar.
Siyasilerin vurdumduymazlığı sadece bununla kalmadı. Her suça hiç düşünmeden af getirirlerken, belki de af’fı en çok hak eden, tarifi olmayan manipülasyon nedeniyle mağdur olup, yıllarca mahkeme kapılarında sürünen borsacıları unuttular. Daha doğrusu hiç düşünmediler.
Sadece siyasiler değil, SPK eski Başkanı Doğan Cansızlar, Aracı Kuruluşlar Birliği, Aracı Kurum Yöneticileri Derneği yöneticileri de af’fı akıllarına getirmediler.
İşte bu nedenle kendilerini öksüz hisseden borsacılar, SPK’nın yeni Başkanı Profesör Dr. Vedat Akgiray’ın borsada yeni bir şeyler yapmak istemesi, her suçun savcılığa giderek uzun yıllar sürecek bir mahkeme aşamasına gitmesine pek sıcak bakmaması karşısında heyecana kapıldılar..
Dile kolay, yıllardır borsa emekçilerinin ve de borsa oyuncularının ekonomik suça, ekonomi ceza getirilmeli, manipülasyon yapılan tahta işleme kapatılmalı feryatlarını ilk defa Sayın Giray duymuş oldu.
Duymakla kalmadı, hemen kolları sıvayıp bu beklentiyi hayata geçirdi. Bu hafta göreve başlayacak 30 kişilik izleme ekibi ilk iş olarak hisse senetlerini paylaşmış. Her uzman, kendine düşen hisse senetlerini, İMKB’nin tüm imkanlarını kullanarak izleyecek. Örneğin; bir hisse senedinde, beklentilerin dışında çok sert düşüş ya da yükseliş hareketlerinin olması halinde uzman, tahtayı işleme kapatıp, işlem yapanlarla görüşmeye çalışacak.
Yani; demir tavında dövülecek. İzleme ekibinde en zor görev, Endeks-30 hisselerini takip eden uzmanlara düşecek. İşlem trafiği, endeksin yönünü belirleyen hisseleri izleyen uzmanların başlarını döndürecek.
Elbette SPK Başkanı Vedat Akgiray’ın düşüncelerinin televizyon ve gazetelerde yer bulmasıyla birlikte borsacılar, yeni uygulamanın, borsada beyaz sayfa açılarak başlayacağı beklentisine girdiler. Ancak af kolay verilecek bir karar değil. Daha doğrusu SPK Başkanı’nın elinde olan imkan değil. Af, TBMM’nin elinde.
İşte bu nedenle Aracı Kuruluşlar Birliği ve Aracı Kurum Yöneticileri Derneği ile Borsa Yatırımcıları Derneği yöneticilerine SPK Başkanı’na ciddi destek olmak görevi düşüyor.
Adalet ve Kalkınma Partisi kendilerine doğru anlatılan konularda çok kolay karar alıyorlar. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin destekleyeceği borsacılara af getirecek yasa değişikliği tasarısına muhalefet partileri karşı çıkmadıkları gibi destek verirler. Ne de olsa CHP Genel Başkan Yardımcısı da uzun yıllar borsada görev yaptı. Borsa emekçilerinin çektikleri sıkıntıları iyi biliyor.
SPK Başkanı, İMKB’de çığır açacak yeniliklere imza atıyor. Hazırlanmakta olan yeni Sermaye Piyasası Kanunu henüz görücüye çıkmadı. Görünen o ki; tahtaları manipüle ederek para kazanmayı adet haline getiren oyuncuların işleri çok ama zor olacak.
Yeni uygulamanın küçük oyuncular kadar büyük oyuncuları da tedirgin edeceği ifade ediliyor. Nedeni de, geçmiş dönemde daha çok küçük oyuncuların kulaklarını çeken uzmanların bu haftadan itibaren, birçok aracı kurum kullanan, aynı fiyattan milyonlarca işlem yapan büyük oyuncuların da kulaklarını çekeceği beklentisi.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları