İmralı’nın seçimi

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Memleketin başındaki zatı muhteremin o veciz(!)  “Hakan Fidan benim sır küpüm, yedirmem” ifadesi cemre gibi siyaset gündemine düştüğü gün  “o”nu başka bir sır küpüne benzetmişlerdi: ABD’de 48 yıl “tek başına iktidar” da kalan FBI Başkanı John Edgar Hoover!
Nihayetinde, Hoover iktidarının “garantörü” de kâh dinlemeler, kâh tapeler, kâh fişlemelerle legal/illegal sahip olduğu “sırlar”dı! Dile kolay 8 Amerikan Başkanı; ki içlerinde onu  “bizzat yemek isteyenler”  de vardı; Hoover’in kellesini alamadı. Tersine “benim memurum” dedikleri istihbarat şefinin elinde kuklalaştı.
Serde “O giderse biz de gideriz” korkusu vardı.
Buradan bakınca benzerdi manzara;
Henüz “Başkan” olmasa da, bu yöndeki hevesini saklamayan Erdoğan da  “MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dan sonra hedefleri bendim” diyerek aralarındaki “bağımlılık-kader birliği”ne işaret etmemiş miydi yani!
Dolayısıyla... Hakan Fidan “AKP’den aday olmak üzere MİT’ten istifa ettiğinde” çoğu kimse Fidan’ı “ülkenin en güçlü adamı” ilan etti. “Erdoğan’a rağmen” hareket edebildiğine göre demek ki  “üstlerinin ipi de onun elindeydi”!
Gazete manşetlerinden iki homurdanacak ve fakat sonra isteseler de istemeseler de rıza göstereceklerdi Fidan’ın  “kendi kaderini tayini”ne!
Derken...Ülkenin en kudretli adamı, bildikleriyle hepimizin  “efendi”si olarak konumlandırılan Fidan, adaylık talebini geri çekip MİT’e döndü gerisin geri!
Yeni fotoğrafta, Erdoğan yeniden “en güçlü ve de tek adam”a terfi ettirildi;
Davutoğlu’nun varlığı tartışılır karizması, “yine” çizilmişti!
Sorular, sorular...
Anayasa’yı tanımadığını ilan etmiş bir iktidar nezdinde “sarsıcı/caydırıcı”  bir etkisi varmış gibi “yasal olup olmadığı” nı meraktayız...
Sonra tabii; bu “geri adım”la Fidan’ın elinde Erdoğan’ı yönetmeye yetecek denli güçlü bir “sır” olmadığı anlaşıldı diyelim; bunun tersten okuması;
“Ama Erdoğan’ın elinde Fidan’a”ne isterse vermesini “ sağlayacak derecede güçlü kozlar var” mıdır?
Fidan hiçbir entrikalı senaryoya konu olmayacak şekilde, sadece, geçtiğimiz günlerde Ahmet Takan’ın haber verdiği  “listeye konmama ihtimali”ni  “görüp” de doğru ata oynamayı da seçmiş olabilir pekala ama “devlet terbiyesi/sistemi/usulü” nün yerinde yeller estiği kanaatini perçinleyen “MİT-AKP” med/cezirinden sonra bir ihtimal daha var masada:
- Hiçbiri değil de “ülkenin en güçlü adamı” Öcalan mı acaba? Hakan Fidan’ın “müzakere”den sorumlu MİT’e döndürülmesi ya Erdoğan’ın değil de İmralı’daki caninin dayatması ise!..
 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları