İnadına MHP

A+A-
Altemur KILIÇ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Diyarbakır’da idi... Güya BDP/ PKK/Apo sarmalının kalesi olan Türk kentinde!.. Kürt kökenli  vatandaşların MHP’ye ve Bahçeli’ye sert tepkiler göstereceği sanılıyor ve nâhoş olaylardan endişe ediliyordu. Bazıları da bunu umuyorlardı... Ama korkulanlar olmadı; tahrikler para etmedi. MHP Genel Başkanı’nın 16 yıllık bir  “gecikmeden” sonra Diyarbakır’daki mitingi binlerce kişinin ellerinde Türk bayrakları ve üç hilâlli MHP flamalarıyla bir beraberlik şöleni ve meydan okuma oldu. Bahçeli’nin dediği gibi “biz, siz, öteki” söylemlerinin palavra olduğu kanıtlandı.
Bu güzel manzara, muhakkak ki bazılarını herhalde çok rahatsız etti ve bölücüleri kızdırdı. Fakat sözde “barışçı” çözümden yana olanları da rahatsız etmesi anlamlı. Onlar barış filan istemiyorlar, çatışmadan nemalanıyorlar!..
BDP’nin bağımsız adayı Diyarbakır’daki gerçek görüntü ve sesleriyle sabit manzaraya rağmen, “MHP orada yok” demiş. Pek iyi, o binlerce coşmuş insan İstasyon Meydanı’na Erdoğan’ın “bindirilmiş kıtaları” gibi resmi plakaları sökülmüş devlet ve kamu araçlarıyla,  “valinin emri” ve polis zoruyla mı getirildi?..

***


Açık söylemeliyim, ben hep Kürt Türk kardeşliğine, kardeşliğin devamına, etin tırnaktan ayrılamayacağına inanmışımdır ama, 6 Haziran’da Bahçeli’nin MHP mitinginde kötü şeyler olabileceğinden korkmuştum. Görüyorum ki gerçek, bölücülerin umdukları, gafillerin sandıkları gibi değilmiş. Sonunda bu beraberlik devam edecektir!.. Bahçeli 16 yıl sonra Diyarbakır’a cesaret ve azimle giderek bunu kanıtladı. Ve o gidince Diyarbakır’da kepenkler kapanmadı!..
Bahçeli’nin Diyarbakır’daki muhteşem hitabesinde manşetlere çıkarılacak hamâsî değil, derin anlamlı sözler, vecizeler vardı. Erdoğan bir  konuşmasında MHP için “Kâğıttan kaplan” demişti. Bahçeli’nin buna cevabı da muhteşem: “Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran’dan sonra kâğıttan kaplan mı, yoksa ensesinden tutacak Bozkurt mu olduğumuzu açıkça görecektir.”
Türk milleti reflekslerini yitirmedi ve şu sırada sadece MHP’ye değil Türk milletine ve ordusuna oynanan oyunları görüyorsa seçimlerde hak ettiği yeri alacaktır. Evet, her şeye, her engele, her komploya karşı “inadına” MHP.


Jandarma
AKP’de ve yanaşmalarında TSK üzerinde oyunlar çok. Meselâ Erdoğan, Birand’la sohbetinde “zamanı” gelince ordunun Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanacağını ima etti. GATA’yı, orduevlerini de “pazarlaması” söz konusu. Daha tehlikelisi seçim öncesi kızaktaki eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay “Jandarma”nın Genelkurmay’dan alınıp sadece “polisle birleştirilmesi gerektiğini” söyledi. Yani hesapta Jandarma, Türk Silahlı Kuvvetlerinden biri olmayacak! AKP’nin “milis” kuvveti olacak!
Malumlardan Ali Bayramoğlu da Jandarmanın durumundan ve Genelkurmay’a bağlı olmasından rahatsız. Tehlikeli buluyor. Endişesini Başbakana açıklamış. Erdoğan da hak vermiş, “Asker de bu sorunların farkında” demiş. Anlaşılıyor ki “zamanı gelince” gereği yapılacak! Tek telefon hattının Jandarmadan geçtiği zamanlarda gazeteye haber yazdırırken “Çekil aradan Jandarma!..” derdik. Şimdi de Jandarma Genelkurmay’dan, Türk Silahlı Kuvvetlerinden “çekilecek”..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları