İnegöl’e bakacağına İmralı’ya bak

A+A-
Behiç KILIÇ

İktidarın haybeden esip gürlemesi pek görkemlidir de..
Hikayedir..!
Yani, “içeride” askerin bile tepesine binebilirler de..
Bir Apo’yu susturamazlar!..
Çünkü “Apo” işi , “dışarının” işidir..!
Öyledir, eşkıya başını Suriye’den çıkaranların, daha güvenli olduğu için “İmralı”ya konulmasını ve “koruma altına alınmasını” istediler.. Ecevit ve saz arkadaşları ile 28 Şubat generalleri de “emriniz olur” dediler...
İktidar da şimdi, o zaman Türkiye’yi yönetenlere verilen “görevi” devam ettiriyor ve “İmralı başını” özgür bülbül olarak koruma altında tutuyor..
Apo’nun çetesini İmralı’dan yönettiği artık saklanamayacak hale gelince, bizim iktidar kükremiş, “Çok oluyor artık, bundan sonra konuşamaz!!” diye yiğitlenmişti!!.. Hikaye çıktı!!
Apo, çeteyi hem daha yoğun
yönetiyor, hem de Türkiye’yi tehdit
çıtasını yükseltiyor!..
Artık ipini iyice koparmış vaziyette.
“Çatışmalar kentlere sıçrayabilir.. Diyarbakırlı gençler sokağa çıkınca, aralarına bir de gerilla karıştığında 30 yılın bilançosu bir günde yaşanır. Yüksekova gibi bir yerde kent çatışması olursa ne olur? Yüz bin kişi bir anda sokağa dökülür, -insanlar silahlıdır, oradaki aşiretler biliyorsunuz her zaman silahlıdır- halk arasına gerilla da karışırsa, uçaklar kalkar, bombalar, panzerler tarar, bir an da on bin kişi ölebilir. Bunun İstanbul, Mersin, Adana, Diyarbakır gibi kentlerde olması halinde, Diyarbakır gençlerini böyle bir durumda kim durdurabilir? Kent çatışmalarına sıçrarsa, bir günlük
bilanço otuz yıllık süreçteki bilanço kadar olur. ”
Bunlar, hapiste kafayı yemiş bir
çılgının senaryoları da olsa, şehir kapılarına dayanmış militan kadrolara verilen emirlerdir!..
Kapıkulları bu emirleri rahatça taşıyor..
Son olarak, İnegöl’de, Dörtyol’da milliyetçilere karşı ejderha kesilen iktidar, bu sözlere karşı ne yapıyor?..
Apo’ya “dur” diyor mu?..
Savaş emirlerini taşıyan PKK’lılaşmış avukatlara “dur” diyor mu?..
Apo’nun emirleri ile ortalığa yayılan eşkıya sürülerinin şehir varoşlarında
karargah evler oluşturmalarına “dur”
diyor mu?
Kadınlı erkekli militanların şehir sokaklarına dökülüp, iç savaş tahrikleri yapmalarına “dur” diyor mu?..
Apo’dan gelen emirler doğrultusunda, iç gerginliği arttırmak için ellerinden geleni yapan, PKK’nın meclis uzantılarına “dur” diyor mu?..
Bu “meclis uzantılarının” Diyarbakır merkezli Doğu, Güneydoğu bölgesinde ayrı bir fiili durum yaratmalarına, vatandaşı kıskaç altına almalarına “dur” diyor mu?.. PKK’nın şehir varoşlarına yerleştirdiği milis-militanların ev karargahlarına dur diyor mu?!
Ne yapıyor?..
Memleketlerine sarkan eşkıyanın saldırganlığına karşı savunma inisiyatifi ile arayışlara giren milliyetçi inisiyatifi sindirip, zapturapt altına almak için seferber oluyor..
Dörtyol’u-İnegöl’ü gören iktidar İmralı’yı göremiyor!!

Yazarın Diğer Yazıları