İngiliz basınından çok sert tepki: Başbakan korkak, danışmanı hilekâr

İngiliz basınından çok sert tepki: Başbakan korkak, danışmanı hilekâr
İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın korona virüs tedbirlerini ihlal ettiği iddia edilen başdanışmanı Dominic Cummings'e arka çıkması İngiliz basınında büyük tepkiyle karşılandı. Daily Mirror gazetesi  Cummings'i 'hilekar' ve ona arka çıkan Johnson'ı ise 'korkak' olarak niteledi.

İngiltere Başbakanı Bos Johnson’ın korona virüs tedbirlerini ihlal etmekle suçlanan başdanışmanı Dominic Cummings'e destek olması İngiliz basınında büyük tepkiyle karşılandı. Hükümete yakınlığıyla bilinen Daily Mail gazetesi, "Başbakan kendi sıkı karantina kurallarını çiğneyen 10 Numara (Başbakanlık) zorbasına yüzsüzce destek verdi” ifadelerini kullanırken, Daily Mirror ise  Cummings'i 'hilekar' ve ona arka çıkan Johnson'ı ise 'korkak' olarak niteledi.

Cummings'in kuralları ihlal ettiğine ilişkin ilk haberleri yapan Daily Mirror ve Guardian gazetelerinin yanı sıra hükümete yakınlığıyla bilinen Daily Mail gazetesi Johnson'ı sert şekilde eleştirdi.

DAİLY MAIL: HANGİ GEZEGENDE YAŞIYORLAR?

Beklenmedik tavır sergileyen Daily Mail'in haberinde "Başbakan kendi sıkı karantina kurallarını çiğneyen 10 Numara (Başbakanlık) zorbasına yüzsüzce destek verdi. Şimdi tüm ulus şunu soruyor: Hangi gezegende yaşıyorlar?" ifadelerine yer verildi.

Gazetenin başyazısında ise Cummings'ten istifa etmesi veya Johnson'ın onu görevden alması istenirken, danışmanın karantina ruhu ve kurallarını ihlal ettiği ve bu durumunun 'her bencil kişiye halk sağlığıyla oynama izni verdiği' kaydedildi.

Johnson'ın halkın bu konuda ne düşündüğünü çok iyi anladığını söylediği ancak durumun hiç de böyle olmadığı belirtilen yazıda, "Ne Johnson ne de Cummings bu güven ihlali karşısında zerre pişmanlık gösterdi. Aptal olduğumuzu mu sanıyorlar?" değerlendirmesi yer aldı.

DAILY MIRROR: BAŞBAKAN KORKAK, DANIŞMANI HİLEKAR

Daily Mirror, haberinde Cummings'i 'hilekar' ve ona arka çıkan Johnson'ı ise 'korkak' olarak niteledi. Haberde, Cummings'in 'bildiğini okurken' Başbakan'ın da ona karşı harekete geçmekten 'korktuğu' ifade edildi.

GUARDIAN: HİÇ KANDIRILDIĞINIZI HİSSETTİNİZ Mİ?

Guardian'ın haberinde ise kendi milletvekilleri ve bilim kurulu uzmanlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişiden gelen eleştirilere rağmen Johnson'ın Cummings'i savunduğuna dikkat çekilerek, Başbakan'ın danışmanının kariyerini kurtarmak için kendi siyasi itibarını riske attığı yazıldı.

Gazetenin başyazısında ise "Hiç kandırıldığınızı hissettiniz mi? Kuralların Başbakan'ın arkadaşları için isteğe bağlı olduğu ortaya çıktı" denildi.

Öte yandan hükümete yakın Daily Telegraph, Sun ve Daily Express gazeteleri, Johnson'ın sözlerine yer vermekle yetinirken, Times Başbakan'ın Cummings hakkında söylediği "Herhangi bir baba gibi davrandı" şeklindeki ifadesini manşette çekti.

JOHNSON, TEPKİLERE RAĞMEN ARKA ÇIKIYOR

Mart ayı sonunda Kovid-19 semptomları göstermeye başlayan Cummings'in, sokağa çıkma kısıtlamaları sürerken ailesiyle Londra’yı terk ettiği ve yüzlerce kilometre ötedeki ebeveynlerinin yanında kaldığı ortaya çıkmıştı.

Muhalefet partileri, ülkedeki sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal etmekle suçladığı Cummings'in istifa etmesi veya görevden alınması için çağrıda bulunmuştu.

Ancak Başbakan dün yaptığı açıklamada, Cummings ve eşinin virüs kapmaları nedeniyle 4 yaşındaki oğullarının bakımı için seyahat ettiğini ve bunun da kurallara aykırı olmadığını belirterek, görevden alma çağrılarını reddetmişti.

İngiltere'de hükümetçe getirilen kurallar kapsamında belirti gösteren kişilerin en az 7 gün evde kalması istenirken, genel olarak halkın da hasta olmasalar bile şehirler arası seyahat etmeleri ve hane halkı üyesi olmayan aile bireyleriyle kalmaları yasaklanmıştı.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş