İnsanlık nerede belli olur?

A+A-
Esfender KORKMAZ

Başta Kars ve Erzurum olmak üzere, Doğu Anadolu’da yaşayan ailelerden çoğu Ermeni çetelerinin zulmüne uğramıştır. Ermeni çeteleri erkekleri savaşa giden ailelere her türlü insanlık dışı eziyeti yapmıştır. Biz Karslılar bu zulümleri, o zaman canlı olarak yaşamış atalarımızdan dinledik.
1975 yılında 48 saat içerisinde Avrupa’da üç dışişleri mensubumuzu  şehit verdik. Beyrut, Roma, Madrid, Cenevre, Lahey ve Paris diplomatlarımıza ve eş ve çocuklarına peş peşe suikastlar düzenlendi. ASALA adı verilen “Ermeni terör örgütü”, Viyana Büyükelçisi Danış Tunagil’i vurduğunu açıklamıştı.

 

Eş ve çocuklar da hedef
1976-79 yıllarında Beyrut, Roma, Madrid, Cenevre, Lahey ve Paris şehirlerinde görev yapan diplomatlarımıza karşı yeni ve peş peşe suikastlar düzenledi. Artık diplomatların eş ve çocukları da hedef olarak seçilmişlerdi. 1980’li yıllarda kanlı Ermeni saldırıları, dünyanın ayrı noktalarında 27 silahlı saldırı ile diplomatlarımıza yöneldi.
Bunlar yokmuş gibi davranarak, aşağıdaki metne imza atanlar, insanlığı gerekçe gösterdi.
“1915’te Osmanlı Ermenileri’nin maruz kaldığı Büyük Felâket’e duyarsız kalınmasını, bunun inkâr edilmesini vicdanım kabul etmiyor. Bu adaletsizliği reddediyor, kendi payıma Ermeni kardeşlerimin duygu ve acılarını paylaşıyor, onlardan özür diliyorum.”

 

Kutsal değerler
İnsanlık anlayışı, objektif bir anlayıştır. İnsani değerler kutsal değerlerdir. Bu değerleri bahane ederek, ülke ve millet aleyhine bölücülük yapanların, insanlık değerlerinden bahsetmesi abesle iştigaldir.
Bu gibileri, asıl insanlık sorunu olan, açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayanları görmezlikten gelir
İşte 7 milyar nüfuslu, dünyanın tüyleri ürperten utanç tablosu; yeterli gıda tüketimi olanağı bulamayan insan sayısı 300 milyonu beş yaşın altındaki çocuklar olmak üzere
1 milyar, yoksulluk sınırının altında yaşayan insan sayısı 2,5 milyar, güvenli su tüketim olanağı bulamayan insan sayısı 1,5 milyar, sağlık hizmetinden yararlanamayan insan sayısı 1 milyardır.
TÜİK’in standartlarına göre, 2011 yılında Türkiye’de nüfusun yüzde 16.1’i , yani 12 milyon insan yoksulluk sınırı altındadır. Nüfusun yüzde 18.5’i de yani aşağı yukarı 14 milyon insan da sürekli yoksulluk sınırı altındadır.
İnsani gelişmişlik çabası, çetelere ve bölücülere destek vermek değil, açları doyurmak ve yoksulluğu ortadan kaldırmaktır. Aşağıda yer alan tabloda, Birleşmiş Milletler 2010 insani gelişmişlik raporuna göre, fert başına geliri yüksek olan ülkelerde insani gelişmişlik de yüksektir.

 


İnsani gelişmişlik açısından ülkeler
Çok yüksek düzeyde             Yüksek düzey
insani gelişme                      insani gelişme
Norveç                                    Bahamas
Avusturalya                             Litvanya
Yeni Zelanda                           Şili
ABD                                       Arjantin
İrlanda                                   Kuveyt
Orta düzey                          Düşük düzey
insani gelişme                     insani gelişme

Fiji                                         Kenya
Türkmenistan                         Bengaldeş
Dominik Cumhuriyeti              Gana
Çin                                        Cameroon
Elsalvador                              Myanmar

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları