İnsanoğlu unutma özürlüdür

A+A-
Esfender KORKMAZ

2 Kasım'da iktidar olunca, Başbakan olarak  Erdoğan iktidarları döneminde uygulayacakları  acil eylem planını açıklamıştı.

Şimdi de Davutoğlu  2016 eylem planını açıkladı.

 

Bu eylemler açıklandığı için, bir bakıma kamu oyuna verilen taahhütler demektir.

 

13,5 yıl önce Acil Eylem Planı ile siyasi iktidar  önceliklerine göre, bir ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yılda  kamu yönetim reformu, ekonomik dönüşüm programı, demokratikleşme ve hukuk, sosyal politikalar başlıkları altında taahhütlerde  bulunuyordu.

 

Bunlardan yasa gerektirenler çıkarıldı.. Ancak Acil eylem planında yer alanların birçoğu da yapılmadı..

 

En önemli taahhütlerden birisi, ''İhale Mevzuatı Avrupa Birliği Standartlarına çıkarılacak'' şeklindeki taahhüt idi.

Ne yazık ki, ihale kanununda  yüzlerce delik açıldı ve kamu ihalelerinin çoğu ihale dışına çıkarıldı. Üstelik Avrupa Birliği Türkiye ilerleme raporlarında da ihale kanunu tenkit edildi.

 

Yine acil eylem planında ilk üç ay içinde, ''vergi mevzuatı basitleştirilecek '' denildi. Tersine şimdi sıkışınca uçan kuştan da vergi alındığı için vergi sistemi içinden çıkılmaz bir duruma geldi. 

 

Üç ay içinde ''Enerji fiyatları üzerindeki vergiler azaltılacak'' denildi. Yapılmadı. Şimdi 2016 yılı eylem planında yenden ''enerji verimliliğini teşvik eden vergisel düzenlemeler yapılacak'' deniliyor

 

Acil Eylem Planında yer alan bazı uygulamaların ise tersi yapıldı. Söz  gelimi Sayıştayın denetleme kapsamının genişletileceği yazılıydı, tersine sayıştayın meclise verdiği raporlar daraltıldı. Bu nedenle muhalefet partileri sert tepkiler gösterdi.

 

2016 Eylem planında kamuda taşaron sisteminin  kaldırılması, bürokrasinin azaltılması gibi beklenen olumlu taahhütler de yer alıyor.

 

1980 darbe yasası olan, seçim kanunu ve siyasi partiler kanunun değiştirilmesi Elbette değişme otokrasi değil, demokrasi çizgisinde olacaktır.

 

Yine bu günkü AKP anlayışına bakılınca laf olsun diye yer almış taahhütler var … Söz gelimi "Opera ve tiyatro geliştirilecek'' deniliyor. Ancak 10 seneye yakındır İstanbul'un tek opera salonu AKM  kapalı tutuluyor. 15 milyonluk İstanbul'da yalnızca 200 kişilik Kadıköy opera salonu var. Biletler bir saat içinde bitiyor.

 

Bazı konularda da insanda ''acaba dalga mı geçiyorla'' duygusu oluşuyor. Söz gelimi kalkınmanın en önemli ayağı Üniversite-sanayi işbirliği mevcut  mevzuat ve YÖK nedeniyle  çalışmıyor. Buna karşılık eylem planında ''Üniversite-sanayi işbirliği portalı oluşturulacaktır'' deniliyor. Yani bir portal açmakla işi çözüyor!

 

Dahası, şimdi açıklanan 2016 eylem planı, bir plan değil, uygulama paketidir.

 

Hangi uygulama olursa olsun, bunların koordinasyonu planlama ile yapılır. AKP iktidarının bir planlama anlayışı yoktur. Mevcut Devlet Planlama Teşkilatını da feshetti.

 

Sonuç olarak, 2002  acil eylem planı bu gün açıklanan 2016 yılı eylem planı için kötü bir referanstır. Ne yazık ki İnsanoğlu nisyanla maluldur..   (insan unutma özürlüdür..) Hepimiz  günü yaşama savaşında olduğumuz için, bırakın 13 yıl öncesini maalesef sabah yediğimizi unutur hale geldik.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları