"İnşattaki kriz, diğer sektörleri de etkiler"

"İnşattaki kriz, diğer sektörleri de etkiler"
Demirdeki sert fiyat artışlarına işaret eden MİMDER Başkanı Can, inşaattaki krizin tüm sektörleri etkileyeceği uyarısında bulundu

İnşaat sektöründe faturası hızla artan maliyetlerin sektörü darboğaza sürüklediğini ifade eden Mamak İnşaat Müteahhitleri Derneği (MİMDER) Başkanı Hamza Can, "Özellikle demirin ton fiyatı bir yılda 2 bin liradan 3 bin 400 liraya yükseldi. Tedbir alınmazsa inşaat sektörü açmaza girer. İnşaat sektöründeki kriz ise diğer sektörleri de derinden etkiler” dedi.

"GERÇEK MALİYET ARTIŞI YÜZDE 50"

Resmi rakamlara göre, inşaat maliyet endeksinin son bir yılda yüzde 20 oranında arttığını, fakat gerçek maliyetlerin ise yüzde 50’lere yaklaştığını ifade eden Hamza Can, “2017 yılı başında bin 500 lira, 2017 yılı temmuz ayında 2 bin lira olan demir fiyatları bugün itibari ile 3 bin 400 lira oldu. Türkiye'de çelik tüketiminin yüzde 67'si inşaat sektörü tarafından yapılmaktadır ve en çok tüketilen ürün grubu da yüzde 44 ile inşaat demiridir. İnşaat sektörünün geleceği açısından öncelikle demir fiyatlarının makul seviyeye çekilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

"FİRMALAR KAÇIYOR"

İnşaat sektöründeki kârlılığı görüp sektöre yatırım yapan ve meslekle ilgisi olmayan firmaların, daralmayla birlikte kaçmaya başladığını, bu durumun da maliyet artışına karşın konut fiyatlarının düşmesine yol açtığını belirten Can açıklamalarına şöyle devam etti:

“Müteahhitlik mesleğinin disiplin altına alınmaması, kurallara bağlanmaması sebebiyle, altına hücum mantığıyla sektöre giren firmalar, şimdi dengeleri bozacak şekilde sektörden çekiliyorlar. İşçilik maliyetlerinin yüzde 25, malzemelerin yüzde 30, inşaat demirin üç katı arttığı bir dönemde konut fiyatları düşüyor. Sebebi de altına hücum rüyasının bitmesi ile sektörden kaçanlardır. Sektörün acilen tüm tarafları ile alınması gerekiyor. Türkiye’nin kalkınması, krizlerin bertaraf edilmesi konut sektörünün sağlıklı işlemesine bağlı. Türkiye’nin kentsel dönüşümünü sürdürmesi gerekiyor. Ayrıca müteahhitlik firmalarımız tecrübelerini yurtdışına aktarması gerekiyor. Bu da hem işsizliğin çözümüne, hem de cari açığın kapanmasına katkı sağlayacaktır."

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş