IRA nasıl bitti?

A+A-
Altemur KILIÇ

Son zamanlarda PKK ve Kürt sorunu konusunda, özellikle PKK’nın ve terörün nasıl bitirileceği tartışılırken İrlanda’da IRA terör örgütü ve onun nasıl bitirildiği emsal olarak gösteriliyor. Geçen yazımda IRA= “İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu” hakkında bilgi vermeye çalışmıştım. Tezimiz IRA ile PPK’yı ve terörlerini kıyaslamanın ve bitirilmeleri için IRA konsundaki yöntemleri örnek almanın yanlış olduğu ve bizi yanlışlara yönlendireceğidir. Bu Pazar Sayın Emin Gürses’in bir araştırmasını mehaz alarak IRA hakkındaki bilgileri ve bu terörün nasıl bitirildiğini özetlemeye çalışacağım.
İngiltere’de IRA, İspanyada ETA ve ülkemizde PKK, çağımızdaki evrensel, sosyal, siyasal koşulların ürünleri... Ancak, bu örgütler gene her ülkeye özgü şartlar nedeniyle farklılıklar gösterir. Uzun yıllar, gelişmiş Avrupa ülkelerinin başına dert olan ideolojik terör (Almanya’da Kızıl Ordu Fraksiyonu, İtalya’da Kızıl Tugay’ların eylemleri gibi) yerini bazı ülkelerde ayrılıkçı etnik teröre bıraktı...
1970’li yıllardan (IRA ve ETA) ve 1980’li yılların ortalarından başlayarak (PKK) İngiltere, İspanya ve Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrarı tehdit edecek ve bu ülkelerin gündemlerini belirleyebilecek duruma gelen bu örgütlerden özellikle IRA ve ETA’nm kullandığı yöntemler arasında birçok benzerlikler vardır.
Ama bir noktaya kadar! Başka bir benzerlik, bu terör ve şiddet örgütlerinin çetelerinin, insan hakları örgütlerinin, STK’ların, insan hakları örgütlerinin, hatta yabancı devletlerin desteğini almalarıdır. O devletler kendileri terörden müşteki olsalar da, kendi çıkarları için bunu yaparlar!

***

IRA ve ETA sanayi toplumlarında güçlerini artırma imkanı bulurlarken, PKK gelişmekte olan bir ülkede, bir tarım toplumunda özellikle yoksul ve dışlanmış gençler arasında önemli bir destek bulmuştur. Bu örgütlerin propaganda için kullandıkları yöntemler arasında benzerlikler vardır.
IRA, ETA ve PKK gibi örgütlerin siyasi hedeflerine ulaşmak için örgütlü şiddeti ’olmazsa olmaz’ bir yöntem olarak görmelerinin vurgulanmasıdır.
Şiddet kampanyası başlatmaları (terörize etmek) terörizmdir. Ayrılıkçı terör, amaca varmak için başvurulan sistemli ve örgütlü şiddettir. Ayrılıkçı şiddet örgütlerinde terörün hedefinin amaçlanana veya suçsuzlara yönelmiş olması zamanla önemini yitirir. Bir ayrılıkçı şiddet örgütünün başvurduğu etnik terör eylemlerindeki amaç, genellikle bir etnik grup adına devlet statüsü elde etmektir. Taviz koparmak amacıyla (çoğunlukla ayrı bir devlet kurmak gibi) şiddet yoluyla toplumda korku salmak, siyasi iktidara baskı yapmak ayrılıkçı örgüt terörizminin temel özelliğidir.
Bir ayrılıkçı hareketin başlangıcında, genellikle eğitim görmüş bir grup insan, yine genellikle toplumsal, ekonomik, siyasal bunalımın arttığı dönemlerde kendilerinin de üyesi bulundukları etnik grubun toplumsal, ekonomik, siyasal sıkıntılarına kesin çözüm getirebileceklerini iddia ederek belirli bir siyasi program çerçevesinde örgütlenme kararı alırlar (IRA, ETA, PKK gibi). Silahlı mücadele olmadan amaca ulaşılamayacağını iddia ederek bu yolu tercih etmişlerdir.
Lojistik/askeri eğitimle belirli bir bölgede başlayan eylem alanlarının zamanla genişletilmesine çalışılır.
Sorumlu birimler siyasi ve lojistik desteğin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışırlar. Etnik grubun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde toplumsal ve mali desteğin artırılması (bu amaçla uyuşturucu ticareti işine girilmesi, etnik grubun yoğun olarak bulunduğu bölgedeki yatırımlardan tehditle pay alınması, toplanan paralarla ticari yatırımlar yapılması vs.) bu kaynakların sürekliliğinin sağlanması için çaba harcanır.

***

IRA’nın partisi Sinn Fein’in ikinci ismi ve beyni Martin McGuinness, verdiği bir demeçte (Belfast, 26 Şubat 1994) Sinn Fein hareketinin stratejisini bir cümle ile şöyle açıklıyor: “Sinn Fein masaya silahlarla oturacaktır.” Bu sözler ayrılıkçı şiddet örgütlerinin çoğunluğunun ortak sloganıdır. Şimdilerde BDP’ye denk düşmüyor mu?
Öcalan’a göre “gerillaya”, yani PKK örgütüne yapılacak en büyük kötülük, onu aylarca savaştırmadan, eğitmeden başıboş bırakmaktır. Yani, şiddeti, terörü azdırarak devam...Yolda durursak düşeriz!..
Ayrılıkçı hareketlerin temel amacı, çoğunlukla uzun dönemde, kendi ulus-devletlerini kurmaktır.
PKK, BDP’nin asıl nihai amacı da “Büyük Kürdistan”...
Merkezi hükümetlerin vermek zorunda kaldıkları ara tavizler (otonomi vs.) ayrılıkçı hareketlerin yeni öneriler öne sürmelerini engellemez.

***

İkinci Dünya Savaşı ’ndan 1960’ların sonuna kadar, bazı istisnalar dışında, pek bir etkinlik gösteremeyen ayrılıkçı /milliyetçi hareketler, özellikle 1970’ler ve 1980’lerde yeniden alevlenmeye ve soğuk savaşın sona ermesiyle de çatışmaya dönüşmüşlerdir.
(Devamı gelecek Pazara)

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları