“İş adamı iktidarın korkusundan gerçekleri söyleyemiyor”

A+A-
Behiç KILIÇ

Elinde bir küçük alet vardı ve bunu havaya kaldırarak salondakilere gösterdi “Bakın arkadaşlar” dedi, “Bu bir fren valfıdır... Biz bunu Ostim’de 7 euroya, üretip satıyorz... Devlet bu ihtiyacı bizden almıyor, aynı malı 85 euroya ithal edip kullanıyor!..”
Müthiş bir açıklama..
Devlet kaliteli ucuz yerli mala sırtını dönüyor, ithal-pahalı yola gidiyor..!
Devlet ne?.. Ak Parti İktidarı!..
Kimdir bu açıklamayı yapan.
Mehmet Akyürek, Ankara Sanayi Odası Meclis Üyesi ve TOBB Delegesi... Sanayici, iş adamı, istihdam sahibi... Geçtiğimiz çarşamba günü, Ankara Sanayi Odası Meclis toplantısında Türkiye’nin sanayici ve iş adamlarına acı acı seslenerek şöyle diyor...
“İş adamı korkuyor arkadaşlar, korku içinde. Gerçekleri konuşamıyorlar. Korkuyorlar, çünkü bir gece sabaha karşı kapılarının çalınarak alınıp götürülmenin gerilimi içerisindeler. Bu korku ile susuyorlar. Korkmayın arkadaşlar, korkacak bir iş yapmıyorsunuz. İşte ben üretiyorum, başka işim yok. Ürettiğimi satamadığımı, sebeplerini anlatıyorum...”
Sayın Mehmet Akyürek konuşurken salonda ses çıkmıyor... İş adamlarının bazılarının halleri çok ilginç. Sanki orada oldukları kameralar tarafından tespit edilmesin diye saklanmaya çalışıyorlar. Akyürek’den gelen cesur açıklamalarla ezilip büzülenler görülüyor...
İktidarın pompaladığı “Kriz bitti, Türkiye’ye bütün dünya hayran!!” manşetlerine karşın, Ankara’da bir önemli sanayici, Sanayi Odası toplantısında “gerçekleri” bakın nasıl yansıtıyor...
“...Asıl gündemin üretim ve işsizlik üzerinde yoğunlaşması gerekirken kurumlar arası çatışmaya dönmesi biz üreten iş insanlarını olumsuz etkilemekte, Girişimci ve Yatırımcı gücümüzü isteğimizi, arzumuzu kaybettirmektedir.
2008 son çeyreği 2009 ve 2010 ilk çeyreğin üretim ve sanayi açısından hiç de iyi gitmediğini, bundan sonra da pek iyiye gitmeyeceği kanaatinde olduğumu belirtmek isterim. Açıklanan TÜİK rakamları ile bizim verilerimiz maalesef örtüşmemektedir.
Üretim yaptığımız Ostim ve İvedik mikro küçük ve orta boy işletmelerin yer aldığı Orta Doğu’nun en büyük, dünyanın sayılı sanayi bölgelerinden birisidir. Bugünkü durumumuza baktığımızda; Bizim bölgemizde işletmelerin çoğu çok düşük kapasite ile çalışmaktadır. Ostim ve İvedik sokaklarına baktığımızda çok fazla satılık ve kiralık levhalar görünmektedir. Önceden Ostim ve İvedik’te boşalan işyerleri 3-5 gün içerisinde tekrar üretime açılırken, şimdi 1yıl boş kalmış işyerleri vardır.
Ostim ve İvedik’te iş yapan firmaların çoğu da işçi azaltılmasına gitmiştir. Önceden 30-40-50 kişi çalıştıran işyerleri 5-10 işçi ile işletmesini ayakta tutmaya çalışıyor. Ostim ve İvedik’te en az 40-50 bin işçi, işsiz kalmıştır. Türkiye genelinde işsizlik TÜİK rakamlarına göre %13,5 gerçek % 25’dir.
Bir yanda işten kâr edememe var, bir yanda da faturasını kestiğimiz işin bedelini tahsil edememe var. Hatta tahsilâtını yapamadığımız faturaların KDV’sini ve peşin vergisini ödüyoruz.
Özetle mikro ve küçük işletmeler neredeyse tasfiye edilmektedir. KOBİ’lerin yok olması Türkiye ekonomisinin yok olması anlamına gelir. İç piyasada talep daralması yaşıyoruz, kendi içimizde rekabetle boğuşurken bir yandan da ithal ürünlerle mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Kısacası kıskaçtayız.”
Devamı yarın

Yazarın Diğer Yazıları