İş patrona şikayete dayandı

A+A-
Savaş SÜZAL

Ölüm her zaman kötü bir şey. Bahçeli’nin lafı aslında tam anlam kazanıyor bu açıdan;  “Su testisi suyolunda kırılır”. Ama biz PKK’lı üç kadının öldürülmesi konusuyla boğuşurken, sanırım kimse tepede rüzgârların değiştiğini fark etmiyor. Bu haftanın Türk gazetelerinde yer almayan önemli gelişmeleri şöyle;
Washington’da Amerikalı ve uluslararası insan hakları örgütlerinden bir grup, ABD Başkanı Obama’ya mektup yazarak, Erdoğan hükümetinin nasıl diktatörlüğe yürüdüğünü ve demokrasiyi katlettiğini anlattı. Yani bir tür şikayetname.
Mektupta ana tema, demokrasinin temel taşı olan ifade özgürlüğünün tamamen kaldırıldığı, buna karşılık adli sistemde, Balyoz ve öteki davalarda uydurma kanıtlarla, aydınların susturulduğu da vurgulandı. Mektupta, ABD insan hakları raporunun yayınlanmasından bu yana, durumun giderek daha da vahamet kaydettiği belirtildi.
Obama’ya yollanan mektupta; çok sayıda gazeteci, aydın ve bilim adamının sırf Erdoğan hükümetine muhalefet ettikleri gerekçesiyle yıllardır cezaevinde tutulduğuna da işaret edildi. Mektup, Obama’nın Şubat ayında Washington’a gelmesi beklenen Erdoğan’ın kulağını bükmesi uyarısıyla son buluyor. Şimdi böylesine bir mektubu biz Türkler yazsak burası Washington, pek ciddiye almazlar. Ama mektubun yazarları Amerikalı ve
Avrupalı.
Bu birinci uyarı. İkincisi, gene Washington’dan Pres TV aracılığıyla yorum yapan ABD’li tarihçi Dr. Griffin Tarpley, Türkiye ve Suriye sorunu konusunda şok bir analiz yaptı. Sosyal medyada videosu dolaşan tarihçi,“Obama Erdoğan’ı aldatıyor, Türkler kaybedecek” şeklinde konuştu.

 

***

 


Bunlar yalnızca bir hafta içinde duyduklarımız. Ama inanın iş bu kadarla kalmıyor. Hatırlarsanız bundan önceki birkaç yazımda da Washington’da rüzgârların döndüğünü ve Erdoğan hükümetine yönelik yapılan eleştirilerde seslerin artık yükselmeye başladığını belirtmiştim. Gördüğünüz gibi konu giderek hararetleniyor. Ancak Washington’dan AKP iktidarına bir çelme takılmasını beklemek de yanlış. Zira ABD daha Erdoğan’ı bebek katili Öcalan’ı hapisten çıkarttırıp, siyasete girmesine yardımcı olmasında da kullanacak.
Siyasi cinayetleri tartışmıyorum. Ancak artık AKP iktidarının başkalarına akıl verecek veya örnek olabilecek boyutlarda olmadığı gerçeği gün yüzüne çıktı. Türkiye’nin bence AB giriş süreci konusundaki heyecanı da yok gördüğüm kadarı ile, AKP iktidarı bu süreci dünyanın gözünü -demokrat görünebilmek amacıyla- boyamak için kullandı.

 

***

 


Washington’da bölge konusunda bizim beklentilerimizden çok farklı bir hava var. Gelecek hafta yemin edecek olan Obama’nın, öylesine çok, büyük zor dış politika konularına soyunmasını beklemek yanlış. Önceliği bütçe ve yeni bakanlarının onanması. Sanırım Başkan’ın yeni kabinesi ancak en erken Nisan ayından itibaren tam kapasiteyle çalışmaya başlayacak.
ABD hükümetlerinin en önemli üç bakanlığı el değiştirmiş olacak. Yeni Dışişleri Bakanı, yeni Savunma Bakanı ve yeni Maliye Bakanı. Ancak burada yeni bir politikanın yürürlüğe konulacağı beklentisi falan yok. Bu yeni Bakanlar tam anlamıyla bir tür cenaze kaldırıcısı. CIA’nın de başına tam anlamıyla profesyonel bir adamı getiriliyor.

 

***

 


Bu noktada Washington’un Türkiye’ye bu dönem içinde yaptırmak istediklerini yaptırdıktan sonra bizimkilerle yolunu ayırması kadar doğal bir şey yok. Bu hep böyle oldu, anlaşılan bundan sonra da böyle olacak gibi. Bence bu işin kokusunu en erken onlarla birlikte kamuoyu oluşturma görevi verilen yandaş kalem ve basın aldı ve yollarını ayırmak için bahaneler yaratmaya başladı.
Ama bu öylesine büyük bir leke ki yıka yıka çıkmaz. Hani bir dönem Kenan Evren ve takımının lekelediği sanılan kişilerin nasıl sonradan onore edildikleri görülmüşse bu kez sanırım çok daha büyük boyutlara ulaşması bekleniyor. Yani buradan oraya ve oradan buraya büyük göçler bekliyoruz çalıp kaçanlarla birlikte.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları