İslamlaşan ekonomi

A+A-
Savaş SÜZAL

Sizlere bir şeyler yazarken felâket tellallığı yapmak gibi bir amacım yok. Ama Türk halkının gerçekleri görmemesi de beni çıldırtıyor.
Son bir örnek geçen gün bizim aileden bir kısmını Türkiye’ye yollarken ortaya çıktı. Bizimkiler Washington’dan doğrudan uçuş olduğu için Türk Hava Yollarını seçmişti. Her şey başta çok iyiydi. Personel dostça ve yardımcı olmak için çırpındı. Benim anlatmak istediğim şey yolcular konusu.
Daha önce de ben Türk Hava Yolları ile New York üzerinden çok uçmuştum. Genelde yolcuların yüzde 75’i Türk, geri kalanı Amerikalı ve öteki batılı yabancılardı. Ama sırada bekleyen yolcuları görünce şaşırdım. Yolcuların yüzde 25’i Türk, geri kalan Arap, İranlı, Pakistanlılardan oluşuyordu. Dikkatimi çekti, bir tane bile batılı yolcu yoktu.
Bunun dışında batılılar ve Avrupalıların THY’yi terk ettiği anlaşılıyor. Belki terör, belki başka nedenlerden.
Belki hükümet para gelsin de nereden gelirse gelsin mantığı ile hareket ediyor ama, yeni nesil hatırlamaz, bu mantıkla yaşayan ülkelerin sonunu Lübnan örneğinde gördük.
Eğlence sektörü ile yaşayan Lübnan’da iç savaşa kadar vardırdı. Hoş bizim de o yola koşarak gittiğimizden kimsenin kuşkusu yok. Türkiye’de son günlerde yaşananları başka nasıl tanımlayabilirsiniz.
Bu arada ekonomi konusunda holding profesörleri ile normal bilim adamları karşıt fikirleri taşıyor. Önce müjdeler olsun toprağımın toprağına taşına, benzine 6 kuruş zam ile doğal gaza yüzde 10 zam yolda. Haklı adam, yüzde 50 oy aldı, ona oy verenler sevinip gurur duysunlar.
Ekonomi konusunda bir başka kötü haber de faiz hadleri. Ekonomisi adam gibi olmayan ülkelerin merkez bankaları ilk olarak faiz hadlerini indirdi ve kriz süresince bu rakamlar üzerinde bir artış yapmadı. İnanmıyorsanız inceleyin tüm yabancı ülkelerin açıklamalarını. Peki, bizimkiler ne yaptı, faiz hadlerini artırmadı. Bunun anlamının ekonominin iyi yolda olduğunu iddia edebilir misiniz? Hayır.
Bunun da iyi bir şey olmadığı açık. Öte yandan Türkiye bir korkular ülkesi haline geldi, patronu işçisi memuru herkes bu korku içinde.
Gelelim uluslar arası ekonomiye. ABD Başkanı muhalefetle anlaşamadığı için Federal hükümet iflas veya kemer sıkma programlarını harekete geçirmek zorunda, kısa bir süre emekli maaşlarını ödeyemeyeceklerini açıkladı. Bunun anlamı birçok yerde kesinti olacak.
AB ülkeleri ve Avrupa’nın hali malum. Peki, Arap kardeşlerimiz ne yapıyor derseniz? Onlar petrolü pahalılaştırdıkça aldıkları arabalar ve öteki alet edevatta fiyat artırıyor. Dolayısıyla onların da nakit sıkıntısı var. Peki, bizimkilere akan veya akacak para nereden bulunacak? Peki, Tayyip Beyin Azerbaycan muhabbetinin nereden kaynaklandığını sanıyorsunuz? Yakında dolar stoku yapan Çin muhabbeti ve ziyareti de gerekirse hiç şaşmam.
Evet, sevgili yüzde elliler Allah muhabbetinizi artırsın. Bu yıl sona ermeden de bebek katilini Washington’dan aldıkları talimatla İmralı’dan çıkarırlar. Varsın olsun Ermenistan devlet başkanı gençlerine gelecek olarak bizim topraklarımızı vaat etsin. Olsun, bizimkiler için toprak da önemli değil. Rumlar da kiliseler yasa tasarısını Kongreden geçirdi. Varsın olsun, verir bizim iyi niyetliler. Onlar almadılar ki.
Türk halkı sürünse de, ekonomik olarak göçse de bir haftada borsadan 25 milyar dolar kaçsa da yüzde elli onlarla gurur duyuyor. Haksızlık etmemek gerek.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları