İsmail Koncuk: Tüm emekli ve memurlara zam yapılmalıdır

İsmail Koncuk: Tüm emekli ve memurlara zam yapılmalıdır
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Koncuk, Hakim ve Savcılara yapılması planlanan maaş zammına ilişkin, “Bu olumlu bir karar ancak tüm memurlar ve emeklileri kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Genişletilmezse, eksik bir uygulama olarak kalır" dedi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Hakim ve Savcılara yapılması planlanan maaş zammına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Bu olumlu bir karardır ancak tüm memurlar ve emeklileri kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Şayet genişletilmezse, eksik ve adaletsiz bir uygulama olarak akıllarda kalacaktır” dedi.

Genel Başkan İsmail Koncuk değerlendirmesinde hakim ve savcılara yüksek zam yapılacağı haberlerinin ortada dolaştığını belirterek, “Birkaç gündür basın yayın organlarında, çıkarılacak bir Kanun Hükmünde Kararname ile hâkim ve savcılara ödenmekte olan özel hizmet tazminatının derecelere göre artırılacağı ve 1. sınıf hâkim ve savcıların maaşlarına 2 bin 700 liraya ulaşan miktarda bir artış sağlanacağı yönünde haberler yer almaktadır. Hâkim ve savcılarımızın maaşlarının yükseltilmesi elbette hepimizin arzusudur. Ancak talebimiz, bütün kamu görevlilerinin ekonomik sorunlarının çözülmesi yönündedir” değerlendirmesinde bulundu.

3.3 milyon kamu çalışanı ile 2 milyon emeklinin zam konusunda gözardı edildiğini savunan Koncuk, “Yapılması planlanan tazminat artışından halen görevde bulunan 11 bin 116 hâkim, 4 bin 828 savcı olmak üzere 15 bin 944 yargı mensubu yararlanacaktır. Buna karşın kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte 3 milyon 341 bin kamu çalışanı istihdam edilmekte, yaklaşık iki milyon memur emeklisi bulunmaktadır. Kamu görevlileri arasından 16 bin kişinin sorununa çare üreten yetkililerin, geride kalan 3 milyon 325 bin çalışanı, iki milyon emekliyi yok sayması, büyük bir adaletsizliğin doğmasına neden olacaktır” dedi.

Koncuk değerlendirmesini şu sözlerle noktaladı: Böyle bir çalışmada önce adalet çalışanlarının bir bütün olarak görülmesi, ardından da tüm memur ve emeklilerin özellikle 2016 yılında yaşadıkları ve 2017 yılında karşı karşıya kalacakları ekonomik hak kayıplarının ele alınıp değerlendirilmesi gerekirken, yalnızca bir kesimin sorunlarına eğilmek, doğru bir yaklaşım değildir. Böyle bir durumda neden adalet çalışanlarının tamamına maaş zammı yapılmadığı açıklanmalıdır.

Memurları altı ay boyunca 81,1 TL'ye mahkûm eden anlayış, bir kalemde hâkim ve savcılara bu paranın tam 37 katını vermeyi vaat ederken, diğer Adalet çalışanlarını ve tüm memurları yok saymaktadır. Hâkim ve savcılarımıza yönelik bir düzenleme yapılırken diğer kamu görevlileri bir köşeye atılmamalıdır. Hepimiz aynı ekonomik koşullar altında yaşıyorsak, istisnasız bütün ve memur emeklilerimiz de benzer bir iyileştirme zammını hak etmektedir” dedi.

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.