İsmail Ok: Milliyetçileri 2019 için etkilemek istiyorlar

İsmail Ok: Milliyetçileri 2019 için etkilemek istiyorlar
Olası bir kabine revizyonunda MHP’lilere bakanlık verileceği iddialarına Bağımsız Milletvekili İsmail Ok tepki gösterdi. Ülkücüler için ülke bekasının önde geldiğini vurgulayan Ok, “2019 seçimleri için Türk milliyetçilerini etkiliyorlar” dedi.

Bünyamin ÖZTÜRK / ANKARA

Olası bir kabine revizyonunda MHP’lilere Bakanlık verileceği iddiaları siyasi kulislerde tartışılmaya devam ediyor.

Ülkücülerin birkaç bakanlığa ikna edilemeyeceğinin altını çizen Bağımsız Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, “Bu referandum sürecinde MHP memleket menfaati için değil de koltuk için anayasa değişikliğine ‘evet’ demiş gibi kamuoyunda bir algı oluşuyor. Bu durum da bunu doğrular nitelikte” dedi.

AKP ve MHP arasındaki Bakanlık pazarlığının temellerinin referandum öncesi atılmış olabileceğini ileri süren Ok, Devlet Bahçeli’nin referandum öncesi bu tür haberlere karşı çıktığını hatırlatarak, “Şimdi ne değişti?” diye sordu. Ok şöyle devam etti: “Referandumun hemen öncesi Sayın Bahçeli şahsıyla ilgili Başkan Yardımcılığı ya da koalisyon hükümetinde MHP’li isimlerin yer alacağıyla ilgili sorular üzerine çok sert tepki göstermişti. Ama referandumun daha resmi sonuçları bile açıklanmadan bu konu tekrar gündeme geldi. Aslına bakarsanız ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Anlaşılan o ki bunun pazarlığı daha önceden yapıldı.”

İsmail Ok, Devlet Bahçeli’nin elinde 7 Haziran sonrası koalisyon fırsatı varken bunu kabul etmemesine dikkat çekerek, bugün MHP’den kabineye Bakan verilmesi durumuna anlam veremediğini söyledi.

MHP’den ‘Hayırcı’ olduğu için çıkartılan Ok şunları kaydetti: “Bu referandum sürecinde MHP memleket menfaati için değil de koltuk için evet demiş gibi kamuoyunda bir algı oluşuyor. Madem şimdi Bakan verilecekti 7 Haziran’da 80 milletvekili varken, millet için yapılması gereken faydalı bir koalisyon kurulmadı. Şimdi neden AKP’nin yeterli milletvekili varken destek vermek kabul görüyor. Bu önümüzdeki süreç hakkında da bize ışık veriyor. Bu durum, 2019 seçimlerinde Türk Milliyetçilerini etkilemeye yönelik bir pazarlık olduğunu net olarak ortaya koyuyor.”

Konuşulanları, MHP tabanını ikna etmek adına yapılması düşünülen siyasi bir hamle olarak değerlendiren İsmail Ok, ülkücülerin kırmız plaka derdinde olmadığına ve her şeyden önce ülkücüler için ülke bekasının önde geldiğini vurguladı.

Ok sözlerini şöyle tamamladı: “Amaçları, 16 Nisan’da başkanlık sistemine ikna edemedikleri ülkücüleri bu şekilde ikna etmek ise asla ikna olmazlar. Ülkücüler zaten bunu kabul etmediği için referandumda ‘Hayır’ oyu verdiler. 7 Haziran 2015 seçimlerinde yasal olarak bir koalisyon kurma hakkına sahipken, etik ve ahlaki olarak bu mümkünken yapmayıp şimdi bunu yapmasını ülkücü camianın şahsiyetçilik ilkesiyle kabullenmesi mümkün değildir.”

  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş