İsmail Ok: "Tarımda dışa bağımlılığa Balıkesir son verecek"

İsmail Ok: "Tarımda dışa bağımlılığa Balıkesir son verecek"
Balıkesir'in eskiden Türkiye'yi doyuran şehir olduğunu belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı İsmail Ok, Balıkesir'de üretim odaklı projeler geliştireceklerini belirterek, Türkiye'nin tarımda dışa bağlılığına son vereceklerini açıkladı.

Sümeyra Kırca / Yeniçağ

İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı İsmail Ok, Balıkesirlilere yönelik seçim vaatlerini anlattı.

Eskiden Balıkesir için 'Türkiye'yi doyuran il' dediklerini belirten İsmail Ok, şimdilerde ise Balıkesir'de milletin 3 kilo patates için tanzim satış kuyruğuna girdiğini anlattı. Seçimleri kazanır kazanmaz, Balıkesir'de üretim odaklı projeleri hayata geçireceklerini aktaran İsmail Ok, "Süt ve entegre tesisleri kuracağız. Pazar garantili sözleşmeler yapacağız. Yani; çiftçinin ürettiği süt elinde kalmayacak, hayvanını ucuza satmayacak. Çiftçinin ürettiği sütü ve eti; marka haline getireceğiz. Yaş sebze, meyve ve konsantre tesisler kuracağız. Ürünleri sadece Türkiye'ye değil, bütün Dünya'ya pazarlayacağız. Bugün doğal gıda dedikleri zaman dünyadan oldukça büyük talepler var. Büyükşehir Belediyesi'nde kuracağımız, 'Tarım ve Kırsalı Kalkındırma Dairesi' ile toprağa küsen köylülere eski tohumlarımızı vereceğiz ve üretmeye teşvik edeceğiz. Bu sayede; Türkiye'nin tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlılığı bitecektir." dedi

Balıkesir, Büyükşehir olmadan önce, kendisinin 2009-2014 yılları arasında Balıkesir Belediye Başkanı olduğuna işaret eden İsmail Ok, "Biz muhalefette bir belediye başkanı iken Balıkesirspor'u 3 ligten Süper Lig'e çıkarttık. İkinci olarak, çevreye duyarlı bir belediye politikalarıyla 25 milyon Euro'luk Avrupa Birliği'nden yüzde 90'ı hibe evsel katı atıkların geri dönüşüm projesini hazırladık. 34 bin 500 metrekarelik Alparslan Türkeş spor kompleksini kurduk. Şehitler parkı, Balıkesir'in en büyük ikinci parkını açtık. Bölgenin en büyük canlı hayvan pazarını kurduk. Birçok hizmeti anlatmaya vaktimiz yok. Balıkesir; biz gittikten sonra inanılmaz bir kısır siyasî çekişmeyle, kendinden olmayanı ötekileştirmeyle çok zaman kaybetti." diye konuştu.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'ni kazandıklarında, Balpark'ı kaldıracaklarına dikkat çeken İsmail Ok, "Ayrıca Büyükşehir Belediyesi, Asist diye bir firmayla anlaşma yapmış, hem büyükşehir belediyesi, hem de şoför esnafımız inanılmaz derecede sömürülmekte, haksız bir şekilde birileri kazanç elde etmekte, biz bu sözleşmeyi yırtıp atacağız" ifadelerini kullandı.

Balıkesir'de otobüse binen birinin Balkart'ında para yoksa otobüsten indirildiğini hatırlatan İsmail Ok, kendisinin göreve geldiğinde bu uygulamayı da kaldıracağını belirtti. Kartında para olmayan vatandaşın, şoföre para vererek otobüse binebileceğini kaydeden İsmail Ok, ayrıca Balıkesir'deki gecekondu yapılaşmasına son vermek üzere yapılan BALTOK projesindeki mağduriyetleri de gidereceğini anlattı. İsmaail Ok, şunları söyledi, "Mevcut Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği BALTOK diye bir proje var. Bu projede gecekondu yapılaşmayı önleme bölgesi vardı. Bu bölgeye belediye lüks konutlar yaparak, sosyal belediyecilik adına fakir fukaranın elindeki arsalara zorla el koydu. Biz bu arsaları, sahiplerine geri vereceğiz."

'MAKAM İSRAFINA SON VERECEĞİZ'

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nde büyük bir israfın olduğunu vurgulayan İsmail Ok, "Belediye Başkanı'nın makam aracının bir aylık kirası 4 bin 700 Euro artı KDV, yani 5 bin 500 Euro. Sayın Cumhurbaşkanı; milletin 20 dolarını, 30 dolarını bozdurup ekonomik seferberliği başlatırken, Balıkesir Büyükşehiri, sadece makam aracına 5 bin 500 Euro ödeyerek, yaklaşık 20 asgarî ücretli işçinin evinin bir aylık rızkını, bir makam aracına yatırıyor. Bizler geldiğimizde, bu saltanat sona erecek. Makamları bertaraf edeceğiz. Bunun özellikle ifade ediyorum." dedi.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş