İsrail hayalleri ve CHP bildirgesi!

A+A-
Arslan BULUT

İsrail Adalet Bakanı Ayelet Shaked'in bir konferansta yaptığı açıklama, Hürriyet, Milliyet gibi gazetelerin İnternet sitelerinde "IŞİD'i İran'a tercih ederim" başlığı ile verildi.

Bize göre İsrail'in, IŞİD'i tercih etmesi söz konusu değildir çünkü IŞİD'in zaten bir ABD-İngiltere-İsrail projesi olduğu yolunda dünyada yaygın bir kanaat vardır.

Shaked, "İran'ı Türkiye'den ayıran, İsrail'e dost olacak bir Kürt devletinin kurulması için açık çağrıda bulunmalıyız" demişti ve bu sözler, Türk okuru açısından daha önemliydi.

Haberi bu yönüyle başlığa çıkaran Rusya merkezli Sputnik News oldu. Türkiye'de ise odatv ve haberler.com gibi birkaç site!

***

Sputnik News, haberi, "İsrail, gönlündeki Kürdistan'ı açıkladı" başlığı altında şöyle verdi:

"İsrail'den Ortadoğu'da bağımsız Kürt devleti kurulmasına yine destek geldi. Kürtlere yapılan haksızlığın düzeltilmesini isteyen Adalet Bakanı Şaked, uluslararası toplumun 'işinin kolaylaştırıp' devletin nerede kurulması gerektiğine dair koordinat da verdi. Şaked'e göre Kürdistan Türkiye ve İran arasında kurulmalı!"

Milli Merkez çalışmaları sebebiyle sık sık görüştüğümüz eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, geçenlerde, "Süleyman Demirel'in siyasi hayatı boyunca dış politikada en çok önem verdiği konulardan biri Türk-İran dostluğu idi ve ilişkilerin zedelenmesine hiçbir zaman izin vermedi. Gerektiği zaman olaylara bu yönde müdahil oldu" dedi.

Şimdiki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise "İran mezhepçilik gayesiyle Esed'in arkasında durmasaydı belki bugün Suriye diye bir meseleyi konuşuyor olmayacaktık" diyerek ilişkilere zarar verecek bir tutum takındı!

Oysa Türkiye ile İran, birbirinin milli çıkarlarına zarar vermemeyi esas alarak karşılıklı güvene dayalı sağlam bir işbirliği yapabilmiş olsa insanlık tarihinin seyri değişir! Öncelikle İslâm dünyası ayağa kalkar!

Zaten Sputnik'in haberi de "Öte yandan İsrail'in yine Kürt kartını oynaması, Ortadoğu'da yeni bir devlet kurdurup İran gibi 'düşmanlarını' zayıflatmak istediği ve Kürtlerle Araplar arasındaki husumeti kullanıp 'Düşmanımın düşmanı dostumdur' politikası güttüğü yorumları yaptırdı" diye bitiyor.

Tabi burada "İsrail, sadece İran'ı mı zayıflatmak istiyor? Türkiye ile İran arasında kurulacak bir tampon devlet, Türkiye'yi de zayıflatmaz mı?" sorusunu sormak gerekiyor

***

Tam bu noktada, CHP kurultayında kabul edilen 21 maddelik sonuç bildirgesi akla geliyor!

Bildirgede "Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı üzerindeki şerhler kaldırılmalıdır" ve "Kürt sorunu eşit yurttaşlık temelinde, milletin temsil edildiği TBMM zemininde toplumsal uzlaşma ve ortak akıl ekseninde çözülmelidir" gibi ifadeler var.

"Eşit vatandaşlık", PKK'nın "ortak vatan" kavramıyla birlikte seslendirdiği "Yeni Anayasa" talebinin özüdür; Türkiye'yi Türk devleti olmaktan çıkarmak hedefinin ifadesidir

Eski CHP milletvekili Algan Hacaloğlu, kurultay bildirgesini "Ülkemizin kuruluş değerlerine, bağımsızlığına, varlığına, rejimine yönelik 'BOP Teslimiyetçiliği' ve 'Ilımlı İslam Devleti' konusuna yönelik politikalarımıza, 35. Kurultay Bildirgesi'nde hiç yer verilmemiş olması, en büyük eksikliktir" diye eleştirdikten sonra üniter devletin gerekleri dikkate alınmadan "Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı üzerindeki şerhler kaldırılmalıdır" talebinde bulunulmasının parti ilkeleri ve programına aykırı olduğunu belirtti ve "çekincelerin kaldırılması ulusal bütünlüğümüz ile devletimizin yönetiminde zaaflar yaratır" dedi..

***

Türkiye, Avrupa Yerel Yönetimlere Özerklik Şartı'nın üniter yapıyı bozacak maddelerine çekince koymuştu. CHP, bu çekinceleri ortadan kaldırmayı savunmakla, Türkiye'nin Türk devleti olmaktan çıkarılması ve özerk Küret devleti de kurularak bir federasyona dönüştürülmesi şeklindeki ABD-İngiltere-İsrail projesine hizmet eder duruma düşmüyor mu?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları