İsrail, psikolojik savaş yürütüyor!

A+A-
Özcan YENİÇERİ

Türkiye’ye karşı, son zamanlarda İsrail var gücüyle büyük bir psikolojik savaş yürütüyor. Dünyanın her yanındaki İsrail yanlısı medya, lobi, strateji merkezleri, akademik çevreler bütün hatlarıyla Türkiye’ye karşı hücum halindeler. Bu yüzden Türkiye ile ilgili her türden kışkırtıcı, yönlendirici, provoke ve tahrik edici haberi birbiri arkasından devreye sokuyorlar. İsrail psikolojik savaşı bilinen nedenler yüzünden özellikle Türkiye’yi hedef almakla birlikte bölgedeki bütün ülkelere karşı güvensizlik üreten haberler de genel stratejinin gereği olarak birbiri arkasından dünya kamu oyuna servis ediliyor. İsrail’in ne yapmak istediğini yayılan bu tür haberler ve bu haberlerin yalanlanması ile ortaya çıkan çelişki açıklar niteliktedir: Kafa karışıklığı ve güvensizliği artırmak!

Suudi Arabistan’dan Yalanlama!
Birkaç gün önce İngiliz Times gazetesi, sözde Körfez’deki askeri kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Suudi Arabistan’ın İran’a olası bir saldırı halinde İsrail’e hava sahasını kullanması için izin verdiğini yazdı. Amerikalı bir askeri kaynak da “Suudi Araplar, kendileri başka yere bakarken İsraillilerin ülke hava sahasından geçmesine izin verdi. Suudiler kendi savaş uçaklarının harekete geçmemesi ve kimsenin vurulmaması için denemeler yaptı bile. Bütün bunlar ABD Dışişleri Bakanlığının onayıyla yapıldığını” iddia etti.  Suudi Arabistan’ın resmi ajansı SPA’ya göre, Bakanlık, bu “yalan iddiaları kesin dille yalanladı” ve “Suudi Arabistan, egemenliğinin ihlal edilmesini ya da bir başka ülkeye saldırmak için hava sahasını kullandırmayı reddeden kararlı tutumunu yineler” açıklamasında bulundu.

Mahmut Abbas’tan Yalanlama!
İsrail’e yandaş basınını bir başka yalanlanan haberi de Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’la ilgilidir. İsraillilerin ortaya attığı iddiaya göre Mahmut Abbas, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın kaldırılmasını istemiyormuş. Filistin yönetimi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın devam etmesini istediği yolunda İsrail basınında çıkan haberi derhal yalanladı. Abbas’a ABD ziyaretinde eşlik eden Filistinli Saib Erekat da yaptığı açıklamada, “bu tür saçma ve aslı astarı bulunmayan haberlerin gerçekleri çarpıtmaya yönelik bir diğer dezenformasyon girişimi olduğu ve İsrail’in Gazze’deki yasadışı ve gayrı insani ablukayı kaldırma sorumluluğunu saptırmayı amaçladığını” söyledi.

Rusya’dan Yalanlama!
Yine İsrail yanlısı odaklar BMGK’de Rusya’nın İran’a yönelik yaptırımlara onay vermekle Rusların İran’a vermeği kararlaştırdığı S-300 Füze satışını dondurduğuna dair yalan haberi servis ettiler. Buna karşı Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, BM Güvenlik Konseyi’nin İran’a karşı aldığı yeni yaptırım kararının hava savunma sistemlerini kapsamadığını söyledi. ABD ve İsrail, Rusya’dan bu satıştan vazgeçmesini defalarca istemişti. Rusya bu satışların ambargo dışı tutulacağını hep söylüyordu ama İsrail mahfilleri bunu sürekli olarak kendi politik amaçlarına uygun biçimde çarptırarak servis ediyordu.
İsrail, dünya çapında büyük bir psikolojik savaş yürütüyor. Bu savaşın Türkiye’ye karşı gerçekleştirilen boyutunda yalan, gerçek her şey vardır. Bir başka tabirle yok yoktur. Örneğin yaygın dünya basınında İsrail’in yönlendirmesiyle yayınlanan Türkiye ile ilgili bir kaç başlık şöyle: ‘İslâmi Türkiye Uzaklara Uzanıyor’, “Türkiye Amerikalıları korkutmaya başladı, hem de haklı bir biçimde”, ‘Erdoğan’ın Türkiye’si dost değildir’ vb. İsrail, dünya çapında bütün bunları yaparken Türkiye Başbakanı ise Türkiye’deki muhalefete bağırarak zaman harcıyor. AKP iktidarı hala İsrail ile mücadelenin asimetrik bir zemin üzerinden yürütülebileceğini sanıyor. Başbakan Erdoğan ise İsrail’i Türkiye’de ki muhalefetle karıştırıyor ve tabii ki yanılıyor! 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları