İsrail'den ezan yasaklansın yasası

İsrail'den ezan yasaklansın yasası
İsrail'de camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısına Filistinlilerin tepkisi devam ediyor. Mescid

Mescid-i Aksa'nın eski müdürü Nacih Bukeyrat, ezanın Kudüs ve Filistin topraklarında 1400 yıldır susmadığını  belirterek, "gürültü kirliliği" iddiasıyla gündeme getirilen tasarıya tepki  gösterdi.

Bukeyrat şunları kaydetti:

"Ömer bin Hattab hicretin 15'inci yılında Filistin'i fethettikten  sonra Kudüs'te ilk ezanı Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in müezzini Bilal bin  Rabah okudu. O günden beri hiç susmadı. Ezan bu topraklarda Haçlı Savaşları  döneminde bile kesintiye uğramadan 1400 senedir okunmaya devam ediyor."

Ezanın sadece kelimelerden ibaret olmadığını, "İslam'ın şiarlarından  biri" olduğunu dile getiren Bukeyrat, "gürültü" gerekçesine de karşı çıktı. Eski  Aksa Müdürü, "İsrail polisinin gece gündüz devam eden gürültüleri,  yerleşimcilerin Kudüs'te sabaha kadar süren kutlamaları gerçek gürültüdür. Neden  bunlar durdurulmuyor? Kim ezandan rahatsız oluyorsa ezan olmayan bir yere  gidebilir." diye konuştu.

"Ezanı yasaklama" girişiminin İsrail'deki aşırı sağcıların "Yahudi  devleti" planıyla bağlantılı olduğuna işaret eden Bukeyrat, "Söz konusu tasarı bu  topraklara bir Yahudi devleti dayatma konusunda tehlikeli bir girişimdir. Üst  düzeydeki ırkçı söylemler burada başı belirli ama sonu belirsiz olan bir din  savaşı çıkarmayı hedefliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bukeyrat, tüm çabalara rağmen ezan yasağının uygulanamayacağını  vurgulayarak "Müezzinler 'Allahu Ekber' nidalarına devam edecek ve bu kanun  Netanyahu'nun sandığı kadar kolay olmayacak." dedi.

"DİNİ ÇATIŞAMAYI ALEVLENDİRMEYE YÖNELİK BİR ADIM"

Irkçılığa Karşı Koalisyon Direktörü Avukat Nidal Osman da yaptığı  yazılı açıklamada, "Başbakan'ın (Netanyahu) kanun tasarısını desteklemesi  ülkedeki dini çatışmayı alevlendirmeye yönelik yeni bir adımdır." ifadelerini  kullandı.

Kamuoyunda "ezan yasağı" olarak bilinen kanun tasarısını görüşen  İsrail parlamentosu Knesset'teki yasama komisyonu, pazar akşamı tasarıyı  onaylayarak genel kurula sevk etmişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da  pazartesi günü tasarıyı desteklediğini açıklamıştı.

Tasarının genel kurulda bugün oylanması beklenirken Knesset'teki  dindar Yahudi partilerinden Yahudot HaTora'nın (Birleşik Tevrat) itirazı üzerine  oylamanın ertelendiği bildirilmişti.

Yahudot HaTora'ya bağlı sağlık Bakanı Yakup Litzman, ezanın  hoparlörlerden yasaklanmasının Yahudi ritüellerine de dokunacağını savunarak yasa  tasarısına karşı çıktıklarını kaydetmişti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş