İşsize iş mi, yandaşa kadro mu!?

A+A-
Behiç KILIÇ

Tayyip, Kılıçdaroğlu’na aldırmıyormuş(!) gibi yapıp işi “makara kukara” gibi müthiş bir seviye penceresinden gördüğünü söylese de?!
“Kasımpaşalı Recep” ayaklarını suya değdirmiş gibi görünüyor!.. “Benim adım Kemal!!”  mesajını almış gibi!..
Ona göre vaziyet alıyor!..
“Ustura Kemal-Kasımpaşalı Recep’e karşı.” Film bu..!
“Recebin” stratejisi, “Ustura” karşısında sakata gelmemek için onun sözlerine göre racona çıkmak üzerine..
Madem “işsizlikten” söz etti...
İşsizliği çözüverir ne var ki bunda!!?
Zaten işsizlik sorunu yakında kendiliğinden de bitecektir. Bu iş güvenliği ve evelallah bu taşeron yandaşlar oldukça, meselenin çözümü zaten işin “kaderinde” vardır!..
İşçiler işlerinin doğası gereği(!) Hakk’ın rahmetine kavuşuyorlar ya!!
Bir bakmışsınız, işçi kalmamış, hepsi kaderleri gereği ölmüşler!!.
Ne olur?! İşçi kalmayınca, sorun da çözülmüş olur!! Ama Kasımpaşalı, “kadere” de karşı çıkıp, “Ustura Kemal’i” sırt üstü yapıştırmak için, bir iki ayda işsizliği dört puan düşürecek!..
Öyle dedi..! Şöyle dedi, “1-2 ay içinde işsizlik oranı yüzde 10’a inecek. Yüzde 10’un da altına inerse şaşırmayın.”
TÜİK, işsizlik oranını yüzde 12 olarak gösteriyor. Yüzde on demek, 1 milyondan fazla kişiye iş demektir...
Yaparsa helal olsun Kasımpaşalıya...
Fekaat!!. Şöyle de bir durum vardır...
Bu “iş bulma” meselesinde adil dağıtım, hakça bir düzen mi amaçtır?!
Yoksa, yandaşları kadrolaştırma mı devreye girecektir...
Kime iş verilecek?!
Zira “Verilecek olan iş, doldurulacak olan kadrolar!!” sayılmaktadır şu günlerde...
Tayyip’in “İş sorununa çare olacağım”  açıklamalarının paralelinde sızan iktidar kaynaklı haberleri hatırlayınız. “Bilmem kaç bin polis alınacak!! Bilmem kaç bin memur alınacak!!” Devlet kadrolarının doldurulmasından bahsediliyor...
Öteki iş alanları neresi?.. Müteahhitlerin sağladığı istihdam... Müteahhitler nerenin müteahhidi?! Kadrolarına eleman nerelerden veriliyor!!?
Devlet kadrolarına kimler alınıyor...
Devlete memur olmanın şartları ile İslam’ın şartları neredeyse pişti olmadı mı?.. (TV’de iş alabilmek için Hac yoluna düşen büyük sanatçıları(!) hatırlayın.)
Durum şu... Tayyip, TOBB’a “Hepiniz birer işçi alın da beni kurtarın!!” demişti ama olmadı! TOBB “lastik iyice patlar” diye uzak durdu... O zaman, devletin kasası!.. İşsizlik rakamı indirilecek ya..! Kamu istihdamını artıralım..! Çare bu!.. Rahmetli Adnan Kahveci bu durumun devletleri nasıl çökerttiğini çok anlaşılır bir şekilde rapor edip bırakmıştı. Özelleştirme adı altında devletin artı değerleri elden çıkarılıp hantallıktan kurtulmaktan bahsedenler, kadroları hantallaştırmakta sakınca görmüyorlar!!
Çünkü orada, yandaşlaşma imkanı var!.. Geliiriniz sadece personel masraflarına harcayan bir devlet yönetimi tablosuna geçmekte çare aranır mı?!
Üretim alanlarını yok edip istihdamı tıka, sonra işsizliği çözme formülüne bak!..
Böyle de yapacaksanız, bari iyi niyetinizi gösterin...
Ellerinde diploma olduğu hâlde bir türlü tayin edilemeyen 200 bin öğretmenin tayinlerini yapın. Türkiye’nin kalkınmasına, gelişmesine, eğitimin yükselmesine, üretimin artmasına en büyük katkıyı bu yapar. Böylece hem o eğitilmişler, hem de onların göreve gelmesini bekleyen sınıflardaki öğretmensiz öğrenciler, onların aileleri bu girişimle çok mutlu olacaklardır.

Yazarın Diğer Yazıları