İstanbul'da deprem riski! Ürküten rakam: 90 bin ölü

İstanbul'da deprem riski! Ürküten rakam: 90 bin ölü
Uzmanlar, fayın denizde yer almasının şans olduğunu, ancak şiddeti 7.5 ya da 7.7’lik bir depremin buna rağmen büyük yıkıma yol açacağını söyledi

Olası İstanbul depremi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşındı. İBB Meclisi Kasım ayı toplantılarında İBB AK Parti Grup Başkan Vekili Yardımcısı Faruk Aydın, 2002 yılında İBB ve Japon İşbirliği Ajansı (JICA) ortaklığında “Afet Önleme/Azaltma Temel Planı projesi” yürütüldüğünü hatırlatıp, 7.5 veya 7.7 büyüklüğü civarında bir deprem olması durumunda 70-90 bin civarında ölü, 135 bin ağır yaralı olabileceği yönündeki verileri paylaştı. Kuzey Anadolu fayının yıkıcı bir deprem üretebilecek nitelikte olduğunu söyleyen Faruk Aydın, fayın İstanbul’un karasal alanında olmayıp, güneyinde Marmara Denizi’nde yer aldığını söyledi.

FAY HATLARI DENİZDE

İstanbul ve civarındaki depremlerin izlenmesiiçin2000’li yıllardan buyana Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü işbirliğinde 28 adet deprem istasyonu oluşturulduğunu söyleyen Aydın, “Bu istasyonlar toprakta olan en ufak bir hareketlilikte birbirileriyle haberleşip Kandilli Rasathanesi’ne bilgi veriyor. İstanbul olarak büyük bir şansımızı var, o da fay hatlarının denizde olması. Oradaki hareketlilik karaya gelene kadar 5-12 saniyelik bir süre kazandırıyor. Bu sürede doğalgazı, elektriği otomatik olarak kesebiliyoruz. Bu sistem hazır” diye konuştu.

ELEKTRİĞİ, GAZI KESERİZ

Erken uyarı sisteminde depremlerden hemen sonra oluşabilecek elektrik kaçaklarına bağlı yangın, doğalgaz patlamaları, su baskınları gibi ikincil felaketleri önlemek ve güvenliği sağlamak amaçlanıyor. İzmit depreminden 4-5 kat fazla hasar anlamına gelecek İstanbul depreminde yıkımın en yüksek olacağı bölümün Avrupa yakasının güneyi olarak tahmin ediliyor. 2010 yılında üniversitelerin işbirliğinde hazırlanan ‘Deprem Hasar Tahmini Projesi’ adı altındaki bir diğer çalışmanın verilerini de sunan Aydın, bu çalışmada kayıp sayısının 15 bin ila 35 bin arasında tespit edildiğini aktardı. Bu sayının kentsel dönüşüm çalışmaları ile daha da düştüğü tahmininde bulunan Aydın, “Kamu üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Güçlendirilmemiş viyadük, okul, hastane yok. Artık sıra milletçe yapmaya geldi” diye konuştu. Sunumda yer alan bilgilerden biri de deprem sonrası İstanbul’da oluşabilecek tsunami tehlikesiydi. 2007 yılında İBB ve ODTÜ işbirliğinde ‘Tsunami Tehlike ve Risk Haritaları’nın oluşturulduğunu belirten Aydın, yıkıcı bir depremde, Marmara’da oluşabilecek dalga yüksekliğinin en fazla 5,56molabileceği ve buna dair dalgaların ilerleyebileceği alan için önlem alındığını ifade etti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.