İstanbul'da şimdi ne olacak? Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

İstanbul'da şimdi ne olacak? Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?
Yeniden seçim tartışmalarının devam ettiği İstanbul'da AKP yeniden seçim itirazına hazırlanıyor. Peki İstanbul'da süreç nasıl devam edecek? Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

Cumhur İttifakı’nın ortakları AKP ve MHP’den bugün arka arkaya ‘İstanbul’da seçim yenilensin’ açıklamaları geldi. AKP ayrıca ‘tam kanunsuzluk’ gerekçesiyle seçimin yenilenmesi talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na ‘olağanüstü itiraz’da bulunacağın duyurdu.

Peki bu durumda süreç nasıl işleyecek? Yüksek Seçim Kurulu hangi durumlarda olağanüstü itirazı kabul ediyor. Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre süreç şöyle işleyecek:

İL BİRLEŞTİRME TUTANAĞINDAN SONRA MAZBATA ALABİLECEK

İlk olarak İstanbul’da halen devam eden oy sayım işlemlerinin tamamlanması, bu sayım sonuçlarının sisteme girilmesi gerekiyor. İkinci ve en önemlisi İstanbul’da nihai seçim sonucunu gösteren ‘il birleştirme tutanağının tanzim edilmesi’ gerekiyor. Bu tutanak ancak halen devam eden sayım işlemleri tamamlandıktan sonra düzenlenebilecek. İl birleştirme tutanağı tanzim edildikten sonra CHP’li Ekrem İmamoğlu halen önde olursa mazbatasını alacak. Olağanüstü itiraz süreci mazbata verilmesine engel teşkil etmiyor, aksine süreç bundan sonra başlıyor. AKP İstanbul için ancak bu tutanak düzenlendikten sonra 7 gün içerisinde İstanbul için olağanüstü itiraz yoluyla YSK’ye başvurabilecek.

BÜYÜKÇEKMECE İÇİN BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI

Büyükçekmece’de ise “ilçe birleştirme tutanağı tanzim edildiği” için ve kazanan isim mazbatasını aldığı için AKP şu an bile olağanüstü itiraz yoluna başvurabiliyor. Bu anlamda YSK’nin önüne ilk olarak Büyükçekmece’ye ilişkin olağanüstü itiraz gelecek.

İTİRAZ, SOMUT VERİLERE DAYANMALI

YSK’nin olağanüstü itiraz üzerine seçimlerin yenilenmesi kararı verilebilmesi için ‘öne sürülen iddiaların somut verilere dayanması’ ve ‘bu iddiaların seçmen sayısı bazında sonuca etkili olması’ gerekiyor.

İlgili Haberler
Bahçeli'nin 'aklanma' çelişkisiÖzgür Özel'den Devlet Bahçeli'ye jet yanıtBahçeli: "Seçim yenilenebilir"Ekrem İmamoğlu'ndan AKP'ye İstanbul tepkisi
Etiketler: , ,
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.