İstanbul’da yaşam kalitesi araştırması

A+A-
Esfender KORKMAZ

Yaşam kalitesini, sağlık, güvenlik ve huzur gibi soyut  bileşenler ile çevre, ekonomik ve sosyal fonksiyon alanları gibi somut bileşenler gösterir.
Yaşam kalitesi standartları aynı olan iki toplumda veya iki bölgede,  “yaşam memnuniyeti”  farklı olabilir. Yine kişilere göre farklı olabilir. Çünkü yaşam memnuniyeti kişinin yaşam kalitesini algılamasına, geleneklere, çevredeki yaşantıya bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı  “Yaşam Memnuniyeti Araştırması” nın 2010 yılı sonuçlarına gore 18 ve daha yukarı yaştaki bireylerin yüzde 61.2’si kendini mutlu olarak ifade etmiştir.
Yine ülke genelinde hane halklarının yüzde 13,1’i geliriyle hane halkı ihtiyaçlarını  “çok zor” , yüzde 33,1’i de  “zor” karşıladığını belirtmiştir.
Yaşam kalitesi ve yaşam memnuniyeti konusundaki araştırmalar, Türkiye’de yeni yeni gündeme gelmektedir.


En yüksek ilçe Kadıköy
İTO’nun, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden Dr. Murat Şeker’e yaptırdığı,  “İstanbul’da Yaşam Kalitesi Araştırması”  iyi bir örnektir.
Bu araştırmada yaşam kalitesi değişkenleri olarak, sosyal yaşam, ekonomi, sağlık, eğitim, demografik yapı, ulaşım, çevre alınmıştır.
Anket ve doğrudan araştırma ile ilçeler için çıkan sonuçta, yaşam kalitesi en yüksek ilçe Kadıköy çıkmıştır. İkinci sırada Beşiktaş ve üçüncü sırada Beyoğlu gelmektedir.
Yaşam kalitesi endeksinin en altında ise sondan başlamak üzere, Esenler, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli gelmiştir.
Şile, Çatalca ve Silivri gibi çevre ilçeler ise orta sıralarda yer almıştır.
İstanbul halkı konut sorunu olarak, evin küçüklüğü ve çevredeki gürültüden şikâyetçidir.
İşyerine ulaşımda rahatlık konusunda ise ortalama işe gidişin 53 dakika sürmesinden şikâyetçidir. İstanbul’da ulaşım sorunu ve işe gidiş-gelişte geçen zaman, ekonomik anlamda, verimlilik anlamında önemli bir maliyet unsurudur.
İstanbul halkı en fazla sağlık hizmetlerinden şikâyetçidir.

İstanbul’da halk sağlık hizmetinden memnun mu?

Doktor ve sağlık                                 EVET          HAYIR
personeli yeterli mi?                    32.43          67.57

Muayene ve tahlil ücretlerini        57.43          42.57
yüksek buluyor musunuz?
 
Temizlik hijyen                            65.84         34.16
konusunda sorun var mı? 

Muayeene için randevu                45.19          54.81
almakta sorun yaşıyor musunuz? 


AKP iktidarı, ağzını açtıkça sağlıktan bahsediyor. Oysaki halk sağlıktan memnun değil. Örneğin halkın üçte ikisi (yüzde 67.57’si) doktor ve sağlık personelinin yetersiz olduğunu söylüyor. Yine yüzde 57.43’ü muayene ve tahlil ücretlerini yüksek buluyor... Öte yandan, muayene için randevu almakta daha az sorun yaşadığını açıklamıştır. Aynı araştırmada, İstanbul halkı güvenlik sorunu yaşamadığını bildirmiştir. Örneğin “Evinizde hırsızlık oldu mu?”  sorusuna, halkın yüzde yüzde 86.25’i hayır demiştir. Kapkaç, dolandırıcılık konularında ise halkın yüzde 5-6’sı sorun yaşandığını söylemiştir. Aslında siyasi partiler seçim programında, yaşam kalitesi araştırması ve yaşam memnuniyeti araştırması yaptırmaları gerekir.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları