İşte firmaların yatırımlarına yön verecek yazılım

İşte firmaların yatırımlarına yön verecek yazılım
Yerli yazılım firması, başta petrol olmak üzere enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin aylarca uğraştığı veri analizlerini birkaç dakika içinde yapabilen ürün geliştirdi.

Hacettepe Teknokent'te çalışmalarını sürdüren BiSoft Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortağı Salih Çaredar, yaptığı açıklamada, firma olarak veri depolama sistemleri ve big data (büyük veri) olarak bilinen büyük ölçekli verilerin analizi üzerine faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Yeni geliştirdikleri yazılımın da petrol üreticileri başta olmak üzere enerji şirketlerinin veri analizi ihtiyaçlarına yönelik olduğunu dile getiren Çaredar, "Sahadan toplanan verilerin yanı sıra firmaların satış, muhasebe, mühendislik verilerini toplayarak bir veri ambarına atıyoruz." diye konuştu.

Yazılım sektörde işleri kolaylaştıracak

Yazılımın, sektörde işleri nasıl kolaylaştırdığına ilişkin bilgi veren Çaredar, sektöre dair verilerin excel tablolarıyla ve e-posta ortamında saklandığını belirtti. Çaredar, "Bu raporları bir yıl geriye dönük çıkartabilmek için 700 excel tablosunu birleştirmek gerekiyor. Bu gibi işlemler normal yöntemlerle üç ay sürüyor. Biz bunu otomatik bir sisteme bağladık. e-postayla otomatik olarak toplayıp bunu görselleştiriyoruz. Bu da iş gücünü ve zaman kaybını en aza indiriyor." ifadelerini kullandı.

Çaredar, petrol sektöründe kuyu açmanın maliyetli bir işlem olduğunun altını çizerek, eldeki veriler yeterli olmayınca yatırım maliyetlerinin boşa gidebildiğinin altını çizdi.

"Düzgün veri yoksa paralar boşa gidiyor"

Bugünün piyasa şartlarında bir petrol kuyusu açmanın maliyetinin 1,5 milyon dolar civarında olduğuna dikkati çeken Çaredar, "Elinizde düzgün veriler yoksa bu paralar boşa gidiyor, varsa yatırım maliyetleriniz azalıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yazılımı, sensörlerden verileri okuyacak şekilde geliştirmeye çalıştıklarını anlatan Çaredar, borulardan elde edilen sensör verilerine göre yer altından çıkarılan ürünün kalitesi, verimlilik düzeyi gibi bilgileri elde edebileceklerini kaydetti.

Çaredar, petrol dışındaki yer altı zenginliklerinin analizini de yazılıma entegre edebildiklerine bildirdi.

Geliştirdikleri yazılımın Türkiye'de hangi bölgelerde petrol kuyusu açılıp açılamayacağının tespitinde de kullanılabildiğini anlatan Çaredar, ürünün, verileri anlık olarak firma yetkililerine ulaştırma olanağı sunduğunu da söyledi.

Yakın zamanda Dubai'de ofis açtıklarını belirten Çaredar, yazılımın ihraç edilebilecek bir ürün olduğunu, bu nedenle petrol üretimi alanında faaliyet gösteren birçok firma ile görüştüklerini ifade etti.

Yazılım firmaların yatırımlarına yön verecek

Petrol fiyatlarının 100 doların üzerinde seyrettiği dönemlerde kuyu açma maliyetlerinin önemli olmadığını çünkü petrol bulunan kuyulardan elde edilen gelirin maliyetleri karşılayabildiğini kaydeden Çaredar, "Ancak şimdi petrolün varil fiyatı 50 dolar civarında ve kar marjları düştü. Bu noktada yatırımcının tek kısabileceği alan yatırım maliyetleri. Dolayısıyla yatırım yaparken artık firmalar daha stratejik düşünmek zorundalar." dedi.

Çaredar, geliştirdikleri yazılım sayesinde sağladıkları verilerle bir anlamda firma sahiplerinin yatırımlarına yön verdiklerini sözlerine ekledi.

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş