İşte iktidara yakın yazara göre Ehl-i sünnet olmanın şartı!

İşte iktidara yakın yazara göre Ehl-i sünnet olmanın şartı!
Türkiye gazetesi yazarı Vehbi Tülek, Ehl-i sünnet olmanın şartlarını sıralarken, “Devlet reîsine isyan etmemeli, onun veya tayin ettiği kimsenin arkasında cuma namazı kılmanın hak olduğunu bilmeli ve devlet başkanına duâ etmelidir” dedi.

İktidara yakın Türkiye gazetesi yazarı Vehbi Tülek, Ehl-i sünnet olmanın şartlarından biri olarak ‘Devlet reisine isyan etmemeyi’ gösterdi. Tülek, köşe yazısında Şafi mezhebi alimlerinden Ali bin Abdürrahmân Kâhirî’den alıntı yaparak, Ehl-i sünnet olmanın şartlarını şöyle sıraladı:

“1 Kur’ân-ı kerîmin Allahü teâlânın kelâmı olduğuna inanmalıdır.

 2. Kendi imânında şüphe etmemelidir.

 3. Resûlullahın (sallallahü aleyhi ve sellem) Eshâbından hiçbirine dil uzatmamalı ve kötülememelidir. Peygamber efendimizden sonra Ebû Bekr-i Sıddîk’i (radıyallahü anh) hak halîfe bilmelidir. Ondan sonra Ömer-ül-Fârûk’u (radıyallahü anh), sonra Osmân-ı Zinnûreyn’i (radıyallahü anh), sonra Ali bin Ebî Tâlib’i (radıyallahü anh) sırası ile hak halîfe bilmelidir. Eshâb-ı kirâmdan hiçbirine düşman olmamalı ve saygısızlıkta bulunmamalıdır. Çünkü onlara düşmanlık edenin îmânlarının gitme tehlikesi vardır. Nitekim Ebû Ali Dekkak buyurdu ki:

“Her insanın üçyüzaltmış damarı vardır. Eğer üçyüzellidokuz damarı Peygamber efendimizin, Eshâb-ı kirâmına (radıyallahü anhüm) muhabbet, bir tanesi Peygamber efendimizin Eshâbından birine düşmanlık, sevgisizlik üzere bulunsa, ölüm zamanında emir gelir ve canını o bir damardan alırlar. Bunun bozukluğu sebebiyle dünyâdan imansız gider.” Allahü teâlâ bizi bundan korusun. O hâlde Eshâb-ı Kirâma düşman olmaktan çok sakınmak lâzımdır.

4. Müminlerin âhırette Allahü teâlâyı göreceklerine inanmalıdır.

5. Devlet reîsine isyan etmemeli, onun veya tayin ettiği kimsenin arkasında cuma namazı kılmanın hak olduğunu bilmeli ve devlet başkanına duâ etmelidir.

6. Her Müslümanın arkasında namaz kılmalıdır. (Ancak Ehl-i sünnet itikâdında olmayan, haramlardan sakınmayan, bozuk itikâdlı, istincâ ve istibrâya dikkat etmeyen, bunun gibi îmâna, gusle, abdeste âit husûslarda akâid ve fıkıh âlimlerine uymayan birisine, namazda uymak doğru değildir.)

7. Müslümanın cenâze namazının kılınacağını hak bilmelidir.

8. Bir Müslümana günah işlemekle kâfir oldu dememelidir.

9. Mest üzerine meshin dinden olduğunu kabul etmelidir.

10. İyilik ve kötülüğün, Allahü teâlânın takdîri ile olduğuna inanmalıdır...”

  • Yorumlar 37
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş