İşte son anket sonuçları: Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde kaç?

İşte son anket sonuçları: Cumhur İttifakı'nın oy oranı yüzde kaç?
İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından 24 Haziran milletvekili genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yapılan bir anketin sonuçları paylaşıldı. Peki Cumhur İttifakı'nın oy yüzdesi ne kadar? Seçimler ikinci tura kalıyor mu?

İstanbul Ekonomi Araştırma (IE) tarafından 24 Haziran milletvekili genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yapılan bir anketin sonuçları paylaşıldı. Buna göre genel seçimlerde “hiçbir parti veya ittifakın meclis çoğunluğunu sağlayamadığı” sonucuna varılırken; Cumhurbaşkanlığı seçiminin de “ikinci tura kalacağı” bildirildi.

İstanbul Ekonomi Araştırma (IE), Nisan ve Mayıs aylarında yaptığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaştı. IE'nin Twitter hesabından açıklanan verilerine göre, genel seçimlerde hiçbir parti veya ittifak çoğunluğu sağlayamayacak.

ERDOĞAN 44  AKP 42

IE'nin kamuoyu araştırmasında, yurttaşlara "Bu pazar seçim olsa hangi ittifak ya da partiye oy verirsiniz?" sorusu soruldu. Alınan cevaplara göre Erdoğan’ın oyu yüzde 44 olurken AKP’nin oyu yüzde 42 olarak ölçüldü. Ankette diğer adayların aldıkları oy oranlarına yer verilmezken; 26 Mayıs itibarıyla Cumhur İttifakı yüzde 48, Millet İttifakı yüzde 37, HDP ise yüzde 12.8 oy oranına ulaşılıyor.

Kademeli olarak yapılan araştırmalara göre Meclis dağılımında Cumhur ittifakı’nın oyu yüzde 53’ten yüzde 44’e kadar düştüğü görülüyor. Muhalefet partilerinde ise artış gözlenirken, Millet İttifakı’nın Meclis dağılımından aldığı oy oranının, yüzde 34’ten yüzde 40.5’e kadar yükseldiği gözleniyor.

İKİNCİ TURA KALIYOR

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin mevcut adaylar üzerinden yapılan kamuoyu araştırmasında ise, seçimlerin Erdoğan'ın alacağı oy oranı tarafından belirleneceği belirtilerek, “Cumhurbaşkanlığı seçiminin kaç tur olacağının belirleyicisi Sayın Erdoğan'ın 1. tur oy oranı olacaktır. Nisan ayından beri süregelen trend Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2. tura kalacağını göstermektedir” denildi.

anket1_4.jpg

anket2_5.jpg

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58