İşte yeni sistemde yayınlanacak ilk kararname

İşte yeni sistemde yayınlanacak ilk kararname
Cumhurbaşkanı Erdoğa'ın yemin töreninin ardından resmen başlayacak olan yeni sistemde yayımlanacak ilk kararname de belli oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Pazartesi günü Meclis'te yemin etmesinin ardından yeni sistem resmen devreye girecek. Ardından 1 No'lu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Resmi Gazete'de yayımlanacak. Peki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kararnamesinde ne olacak? 

Yeni dönemin ilk kararnameleri aynı zamanda kurucu kararname olarak adlandırılacak ve ilki Cumhurbaşkanlığı Teşkilat Yapısı hakkındaki kararname olacak.

BAKANLIKLARIN SAYISI DEĞİŞİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerden önce açıkladığı "Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı"nda yer alan cumhurbaşkanlığı yardımcılıkları, yeni bakanlıklar, kurullar, ofisler ve başkanlıkların tamamı 1 No'lu kararname ile kurulacak. Sayısı 3 olması beklenen Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı makamı ihdas edilecek. Yardımcılardan hangisinin cumhurbaşkanına vekalet edeceğinin de yine kararname ile belirlenmesi bekleniyor. Bazı bakanlıkların birleştirilmesi, bazılarına yeni kurumların eklenmesi suretiyle bakanlıkların sayısı 16'ya düşürülecek.

MÜSTEŞARLIKTAN BAKAN YARDIMCILIĞINA

Bakanlıkların bürokratik yapılarına ilişkin düzenlemeler de kararnamede yer alacak. Müsteşarlık ortadan kaldırılarak yerine bakan yardımcılıkları getirilecek. Sayıları birden fazla olabilecek bu yardımcılara ilişkin kararnamede "Bakanla göreve gelip bakanla görevi sona erer" ibaresi konulacak. Böylelikle bürokrasinin hantal yapısının önüne geçilmiş olacak. Ayrıca doğrudan cumhurbaşkanına bağlı 9 kurul ve 4 ofis oluşturulacak. Cumhurbaşkanlığına bağlı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile İletişim Başkanlığı kurulacak. Milli İstihbarat Teşkilatı, Milli İstihbarat Başkanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ise Savunma Sanayi Başkanlığı olarak yeniden düzenlenecek. Yine doğrudan Cumhurbaşkanı ile çalışacak ve mevcut yapıdaki genel sekreterlik makamının yerini alacak İdari İşler Başkanlığı oluşturulacak.

1 No'lu Kararname ile oluşturulacak yeni yapıdaki bakanlık ve bazı kurumlara ilişkin atamaların ise cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılmayacağı, mevcut sistemde de kullanılan atama kararnameleri ile yapılabileceği ifade edildi.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş