İstediniz zorla götürüldünüz

A+A-
Orhan UĞUROĞLU

HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın aralarında bulunduğu 11 milletvekili Cuma sabaha karşı evlerinden gözaltına alındılar. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Arkadaşlarımız ifade vermeye gitmeyecek, zorla götürsünler" demişti.

İfadeye çağrılan vatandaşlar nasıl polis zoru ile Cumhuriyet Savcılıklarına ve mahkemelere götürülüyorsa HDP'li 11 milletvekili de mahkemelerin verdiği, "zorla götürülme" kararlarına dayanarak polis tarafından evlerinden alınarak götürüldüler.

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile başlayan süreçte haklarında yargı dosyaları bulunan milletvekillerine çeşitli savcılıklar ve mahkemeler tarafından "çağrı" yapılmıştı.

Gelelim Halkın Demokrasi Partisi'ne ki bu konuda en fazla tepki ve devletin yasalarına ve yargı kararlarına en fazla meydan okuyan parti olmuş, milletvekilleri her fırsatta ifade vermeye gitmeyeceklerini vurgulayarak, "zorla götürürsünüz" diye açıklamalar yapmış ve meydan okumuşlardı.

Devlet ve yargı milletvekili olmayan vatandaşlara, gazetecilere, bürokratlara, öğretim üyelerine, hatta hâkimlere, savcılara ve polislere nasıl muamele yapıyor ve yargı kararlarını nasıl uyguluyorsa aynı davranışı HDP milletvekilleri için de yaptı.

HDP'li Eş Genel Başkan ve milletvekilleri eğer kendileri gidip savcılara ve mahkemelere ifadelerini verselerdi elbette bu baskın şeklindeki gözaltı kararları da uygulanmayacaktı.

Seçilmiş olmak, milletvekili olmak, parti genel başkanı seçilmek ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulunmak yasaları çiğnemeye, teröre destek vermeye asla olanak vermez.

Yaşanan en önemli terör olaylarında dahi PKK terör örgütünü kınamayan bir parti nasıl kitlesel olabilir?

Anayasa ve yasalara bağlılık içeren milletvekilleri nasıl Türkiye'nin bölünmesi için 35 yıldır terör yaratan bir kanlı örgüte destek verir?

Eğer bunlar yasalarda suç olarak tanımlandıysa o zaman işlenen suçun hesabının da verilmesi şarttır.

Nasıl normal vatandaşlar işledikleri suçların cezasını yargı kararları ile çekiyorlarsa HDP ya da hangi partiden olursa olsun dokunulmazlıkları kalkan milletvekilleri yargıyı yok sayamazlar ve varsa işledikleri suçlar yargıya hesap vermek zorundadırlar.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları