İstifa depremi ve DP

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Milletvekili adayı olmak için istifa eden bürokratlar yüzünden imza atacak yetkilinin bulunmadığı haberleri henüz yayına başlamadı. Seçimlere 45 gün kala müsteşarı, yardımcısı, genel müdürü, daire başkanı, müdürü, şefi, valisi hatta kaymakamıyla binlerce aday adayının vekillik koltuğu için istifalarını göreceğiz. Aslında listeye giremeyeceğini bile bile istifa edenlerinde yeni iktidarla beraber daha önemli görevlere terfi edebilmek için parti rozeti taktıklarını da hatırlatmış olalım. Bürokrasiye henüz sıra gelmedi. Ancak partilerde istifa depremi yaşanıyor. Yılın internet haber sitesi olan gazete5.com memleketin en sağlıklı, en doğru haberini veriyor. İşin vahametini de ortaya koymuşlar aslında. Muhalefet partisi CHP’de 43 il 76’sı ilçe ikisi belde başkanı olmak üzere belediye başkanı, il genel meclisi üyesi toplam 208 isim istifa etmiş., MHP’de ise 23 il başkanı var. Diğerleri ile sayı 120’yi buluyor. AKP’de istifacı il başkanı 39, ilçe başkanı 30, kadın kolları başkanı 18. Kadın kollarının istifa sebebi Recep Bey’in daha fazla kadını TBMM’ye taşıma sözünden kaynaklanıyor. Ama AKP iktidarının İstanbul Ankara ve İzmir İl başkanları istifa edenler arasında yok. Dolayısıyla rakip partilerde yeni görevlendirme vesaire derken zaman kaybına uğramayacaklar.
Elbette yıllarca emek verdiği partisinden insanların vekil olmak hakları var. Ama genel başkanların iki dudağı arasındaki kaderlerini öncelikle siyaset yaptıkları arkadaşlarıyla da değerlendirmedikleri için il başkanlarını eleştirmek zorundayım. İstisnalar kaideyi bozmaz. İçlerinde hak eden, siyasi nezaketi yerine getirenler vardır. Ama kahir çoğunluk geçmişten bu yana il, ilçe başkanlığı yapmış partisine emek vermiş insanlarla toplantı yapıp aday olmayı düşündüklerini bu konuda yardım istediklerini, tavsiyelerini almaya hazır olduklarına dair istişare yerine, kimseye haber vermeden direkt istifayı tercih ettiler. Hatta teşkilatçılığın ana ilkesini unutup, yerlerine bir başkasını hazırlamak yerine, “Benden sonrası tufan” anlayışı ile seçim yürütecek olan yeni yönetimin belirlenmesine bile yardımcı olmadılar.
Her şeyden önce ülkeye, gönül verdiği partiye hizmet etmenin yolu sadece milletvekilliğinden geçmiyor. Rozetini takacağı TBMM’de ne yapacağına dair planı, projesi olmadığı halde kendilerinde hak iddia edenlerin seçimlerde zor durumda bırakıp istifa etmeleri akıl karı değil.
Bu konuyu enine boyuna yeniden tartışmak üzere son kongreyle heyecan dalgası oluşturan DP’ye gelelim. DP’de Cindoruk ve Rıfat Serdaroğlu’nun ağır mağlubiyetinden sonra İstanbul. İzmir ve Bursa il başkanları istifa etmiş. Ankara’dan en sıcak en iddialı haberi ise DP’nin yeni divanı ile ilgili Ahmet Uyanık yerine Teşkilat başkanlığına kongre divan başkanı olan Kayseri İl Başkanı ve eski Milletvekili Osman Çilsal’ın getirileceğidir.  Ankara’da sular durulmayacak elbet MHP’de de müthiş hareketlilik var. ANAP Genel başkanlığı ve Bakanlık yapan Erkan Mumcu, Murat Başesgioğlu MHP saflarına birkaç gün içerisinde katılıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları