İstiklâl Marşı üzerine...

A+A-
Ahmet SEVGİ

İstiklâl aşkı, İstiklâl Savaşı ve İstiklâl Marşı... Bizim için bu ifâdeleri birbirinden ayırmak mümkün değil. Türk Milleti ezelden beridir hür yaşamış ve inşallah ebede kadar da hür yaşayacaktır. Ama zaman zaman sıkıntılı günler de yaşanmış şüphesiz. Nitekim 7. Yüzyıl ortalarında Türk Beyleri, kendilerini Çin’in yumuşak ipeklerine kaptırarak Türk Devletinin sarsılmasına sebep olmuşlardı. Fakat Türk’ün rûhunda hiç bir zaman sönmeyen istiklâl aşkı sebebiyledir ki kısa zamanda Çinlilere karşı yapılan istiklâl savaşı kazanılmış ve o günlerde çekilen sıkıntıların ve yapılan mücadelelerin unutulup gitmemesi için de  “Orhun Âbideleri”  dikilmişti. Ben şahsen  “Orhun Âbideleri”  ile  “İstiklâl Marşı”  arasında birtakım benzerlikler görüyorum.  “Orhun Abideleri” nde yer alan Bilge Kağan’ın  “Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe senin ilini ve töreni kim bozabilir”  sözü ile  “İstiklâl Marşı” mızın ilk mısralarında yer alan  “Yurdumun üstünde tüten en son ocak sönmedikçe bağımsızlığımızın sembolü olan ay-yıldızlı bayrağımızı burçlarımızdan kim indirebilir”  sözü arasında şekil olarak olmasa bile ruh olarak büyük bir benzerlik yok mudur?..
“Orhun Âbideleri” nde uzun uzadıya anlatılan ilk istiklâl mücadelemiz sadece bir devlete, Çinlilere karşı yapılmıştı. O günkü kıt imkânlara rağmen atalarımız bu mücadeleyi anıt taşlara harf harf kazıyarak o yüksek rûhun kıyamete dek yaşamasını sağlamışlardı. 20. asrın başlarında yaptığımız  “istiklâl mücadelemiz”  ise yedi düvele karşı yapılmış bir savaştır. Dolayısıyla bugünkü teknik imkânları da dikkate alarak ben derim ki  “İstiklâl Marşı” nı anıtlara değil, altından kazılmış rengârenk floresans harflerle gökyüzüne nakşetsek yeridir.
Diğer taraftan şunu da ilâve edelim ki  “Orhun Âbideleri” , Türk Milletinin yapmış olduğu ilk istiklâl mücadelesinin unutulmaz anıtlarıdır. “İstiklâl Marşı”  da inşallah yaptığımız en son bağımsızlık mücadelesinin belgesi olacaktır. Nitekim Mehmet Âkif de  “İstiklâl Marşı bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz. Ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. Allah; vatanımızı, istiklâlimizi tehlikeye düşürüp yeniden bir İstiklâl Marşı yazdıracak günleri göstermesin”  diyor.
Bu duâya biz de cân u gönülden  “âmin”  diyoruz. Ama sebeplere sarılmadan neticelere ulaşmak mümkün değildir. Dolayısıyla, bağımsızlığımızı tehlikeye sokacak davranışlar karşısında hemen etkili tedbirler alarak gerektiğinde gövdemizi siper etmesini bilmeliyiz...
İnşallah, yıllardır ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde çalınıp söylenen İstiklâl Marşı ebediyen susmayacaktır. Allah bu millete bir daha istiklâl marşı yazdıracak günler göstermesin!
Bu vesîle ile  “İstiklâl Marşı”  şairimiz Mehmet Akif’e ve istiklâl şehitlerimize C.Allah’tan rahmet diliyoruz. Makamları Cennet
olsun...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları