İstiklal Savaşı’ndaki hocalar gibi

A+A-
Afet ILGAZ

Şeker Hoca... Malatya’da vazife gören bir hoca efendi. Şeker camiinde hocalık ettiği için, Şeker Hoca deniyor. Adı Celal Tilgen. Bolu’ya sürülen ağır ceza reisi Şeref Akçay için, “İsmiyle müsemma”  demiştim ya, Celal Hoca da öyle. Celal, Allah’ın adlarından biridir.  “Celallenmek” tabirinden manasını çıkarabilirsiniz.
On üç şehit. Acısına en anlamlı tepkilerden birini bu hoca verdi. İstifa etti. Hoca ne diyor bakın:  “Bu olaylar olurken  belki de namazımız, orucumuz, haccımız, hiçbir ibadetimiz kabul olmuyor. Hiç kimse görevini yapmıyor. En üsttekinden en alttakine kadar. Ülkenin bölünmez bütünlüğü namustur. Şu gördüğünüz al bayrak rengini şehid kanından almıştır... Böyle hocalık olmaz, böyle idarecilik olmaz. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü koruyamamışız, sağlıyamamışız.
Sadece kasamıza, kesemize, göbeğimize bakmışız. Böyle olmaz. Bunun bir anlamı yok. Boşu boşuna çıkıyoruz burada vır vır konuşuyoruz. Hiç kimse görevini yapmıyor. Laf ebeliği yapıyor. Birbirine laf yetiştiriyor. Herkes görevini yapmıyorsa bırakacak. Makamı, mevkii, kim olursa olsun... Bu durumlarda sorumlular istifa etmeli... İzzet-i nefsi olan herkes, varsa sorumluluğu istifa etmelidir. Uzatmasınlar. Yoksa emin olunuz Cenab-ı Allah mahşerde bunun hesabını sorar. 37 sene hocalık yaptım. Yüz yirmi bin din adamı var. Bilmem kaç yüz bin öğretmen var. Bakan var, başbakan var, Cumhurbaşkanı, milletvekilleri var ama işler her gün kötüye gidiyor.”

***


Celal Hoca her şeyi biliyor. Mehmetçiklerimizin şehit düştüğü gün,  “özerklik”  ilan eden utanmaz şımarıklığı da biliyor. Hilary denilen kadının Orta Doğu’da neden mekik dokuduğunu da biliyor. Bütün dünyanın borç batağında olduğunu da biliyor. Türkiye’nin borç batağının daha da büyük olduğunu biliyor. Bütün fabrikalarımızın satıldığını, tarlalarımızın hacizli olduğunu, kotalar yüzünden tarla üretiminin de durduğunu biliyor. Sıranın Kıbrıs’ın limanlarına geldiğini de biliyor. Eğitim sistemimizin imtihansızlaştırılarak kuralar sistemine dönüştürüldüğünü, sağlığımızın küresel sermayenin eline geçtiğini, kaymakam ve valilerin iktidarın birer memuru olduğunu biliyor. En kötüsü ve korkuncu, şu şehit edilen evlatların komutanlarının Hasdal ceza evine tıkıldığını, Silivri’de en vatan sever insanların dört yıldır çile doldurduğunu veya vatan müdafaası yaptığını da biliyor. Yeni kanunlarla işçilerimize hangi oyunların oynandığını biliyor. Kanunsuzlukta mafya dizilerini geçtiğimizi, şerefli hakimlerin sözünün  “ikiye bir”  hesabıyla dinlenmediğini, bütün bunları biliyor.
Ömrüne bereket Celal Hoca. Sen bu memleketin din adamlarına müthiş bir örnek oldun. Gözleri varsa ve görüyorlarsa, kulakları tıkalı değil, duyuyorlarsa! Sen, Kurtuluş savaşındaki hocalardan birisin.

Yazarın Diğer Yazıları