Istırabı kullanıyor, yazıklar olsun!

A+A-
Afet ILGAZ

Epeydir doğru dürüst haber dinleyemiyorum, ucundan kıyısından yakalıyorum. Deniz Baykal gideli grup toplantılarının da tadı kalmadı. Bahçeli’yi de yer yer oradan buradan dinliyor veya okuyorum.
Bu Salı, epey geç bir saatte bir kanalda haberleri dinledim. Tabii grup toplantılarını da diyecektim, diyemeyeceğim. Sadece Tayyip Bey’inkini verdiler uzun süre. Başka zaman olsa katlanamazdım ya o kadar dehşete düştüm ki kalkıp gidemedim.

***


Tayyip Bey 12 Eylül için oy istiyor. Bunun için de geçmiş 12 Eylül’den söz açtı. Ne söz açması, uzun uzun konuştu, mektup okudu, ağladı, yorum yaptı... Ve sonunda bu 12 Eylül için oy istedi. Spikerin söylediğine göre, ön sıralarda oturan vekiller de ağlamışlar. Bu kadar başarılı bir ağlama eğitimi nasıl oluyor diye soracaktım, vazgeçtim çünkü işin künhü şuydu bence. İdamlık gençlerin mektupları o kadar hazindi ki zaten ağlatıyordu. Vekiller Tayyip Bey’in başarılı ağlamasını mı alkışladılar?
Bu gibi zulümlere son vermek için 12 Eylül’de  “evet”  oyu istiyorlarmış. Bağımlı siyaset, bağımlı ekonomi, bağımlı savunma, bağımlı yasalar (parlamento) dolayısıyla ağlayanların çektikleri ıstırabı da bu kadar geç değil, daha yakın bir zamanda insanlar anlatacak ve ağlayacaklar. Evvelki gün gene yedi şehit verdik. Tayyip Bey üstelik bu şehitlerin cenazelerindeki  “ayılıp bayılmalar” a katlanamıyordu. Istırabın ölçüsü mü var?

***

İflas yüzünden intihar eden iş adamlarının veya esnafın da ıstırabı bir zaman gelecek, hatırlanacak. Şapşallık yüzünden, yani belediye taşeronlarının iş bilmezliği yüzünden kuyulara düşüp boğulan çocukların aileleri de bir gün belki hesap soracak. Eskiden halkımız  “hesap sorma” yı ahirete bırakırdı. Bunlar “dindarız” diyorlar ama “hesap sorma”  peşindeler. Darbecilerden hesap soruyorlarmış. Bir gün gelecek aynı diyalektikle  “sivil darbecilerden” de hesap sorulacak öyleyse.
Hapishanelerde çürüyen yetişmiş kişilikler, zekalar, kabiliyetler de hesap soracak. Yakalayamadığınız şehir bombacılarının öldürdüğü insanlar, talebeler, genç kızlar, kadınlar ve bebekler de o hesabı soracak. Halka bu seküler hesap sorma işini siz hatırlattınız.
Hacizler altında inleyen, topraklarını yabancı bankalara kaptıran köylüler de... Hatta, evet biraz uçuk gibi gelecek ama, itlaf ettiğiniz masum hayvanlar, tavukların, mesela hesabı sorulacak.
Rant yüzünden malına, parasına, canına zarar verdiğiniz cümle masumlar... Sizin cennetiniz olan bu haram yağmasının hesabını soracaklar.

***


Tayyip Bey okurken dinleyemediğim, dinlemekte zorlandığım mektupları ertesi gün Yeniçağ’da birçok yazarın aynı konuyu işlemesi münasebetiyle yaptıkları alıntılardan okudum.
Solcular da, mektuplarında  “vatan sağ olsun”  anlamına gelen ifadeler kullanıyorlardı. Alınları açıktı, ölümden korkmuyorlardı. Bir hata yaptılarsa bunun sorgulamasının huzur-u ilâhide yapılacağını biliyorlardı. Gönülleri ve kalpleri rahattı demek istiyorum. Ya siz? Siz de öyle olabilecek misiniz? Istırabı bile oya çevirmek isteyen anlayış sahipleri, ey siz, bu kadar rahat olabilecek misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları