İthal çöpler Meclis gündeminde

İthal çöpler Meclis gündeminde
Son dönemde çöp ithalatında yaşanan büyük artış Meclis gündemine taşında CHP’li Suat Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması için verdiği soru önergesinde bu yılın 8 aylık döneminde ne kadar çöp ithal edildiğini sordu.

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Türkiye'nin ithal çöp sorununu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Özcan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesinde, "Atık yönetimi kapsamlı altyapı ve denetim mekanizmalarını gerektiren çok ciddi bir konudur. Türkiye henüz kendi çöpü ile baş edemeyen bir ülke durumundayken bugün İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa ve Japonya gibi ülkelerden çöp ithal eden bir ülke durumundadır." ifadelerini kullandı.

Özcan Bakan Kurum'a şu soruları yöneltti;

1. 2019 yılı ilk 8 ayında ne kadar çöp ithal edilmiştir? Bu atıkların cinsi nedir?

2. Çöpler ithal edilirken çevresel etkileri değerlendirilmektedir?

3. İthal edilen çöplerin dönüşümü insan ve çevre sağlığına uygun bir şekilde mi yapılmaktadır?

4. İthal edilen çöplerin ulusal ekonomiye öngörülen katkısı nedir?

ÇÖP İTHALATINDA BÜYÜK ARTIŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, son dönemde hızla artan çöp ithalatının durumu ile son dönemde birçok ilde rastlanmaya başlanan ithal çöp yığınlarını durdurmaya yönelik kapsamlı bir rapor hazırladı. Denetim yetersizliği ve mevzuattan kaynaklanan sorunlar nedeniyle atık ithalatının olağanüstü arttığına işaret edilen rapora göre, 2017 yılında yurt dışından 277 bin ton plastik, 548 bin ton da kağıt ithal edilirken 2018'de bu rakamlar sırasıyla 437 bin ton ve 725 bin ton oldu. Bu yılın ilk 5 ayında patlayan çöp ithalatının aynı hızla devam etmesi halinde yıl sonunda kağıt ithalatının 1.3 milyon tona, plastik ithalatının da 511 bin tona ulaşabileceği hesap edildi.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş