İtibarsız tanıklar

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

En son Genelkurmay eski Başkanı Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının tanık olarak dinlenme talepleri reddedilince uzun süredir uykuda olan medya uyandı. Bir kaç yürekli ses dışında tanıkların itibarlı ya da itibarsız oluşlarına karar veren mahkemenin bu kararı hangi hukuk kriterlerine göre verdiği de sorulamıyor. Son duruşmaya katılıp nasibime düşen biber gazı ve tazyikli sudan faydalanamadım. Sevgili ablam Müyesser Yıldız sağolsun vekaletimi aldı. Gidip gördü ve isyanla yazdı. Bugün bunu paylaşalım:
Yüzlerce aydın, siyasetçi, asker ve gazeteciyi tutuklayan Silivri’deki 13. Ağır Ceza Mahkemesi, PKK’nın iki numaralı ismi “Parmaksız Zeki” kod adlı Şemdin Sakık, Danıştay cinayeti zanlısı, suç makinesi Osman Yıldırım ile bir yığın ismi meçhul katil, PKK’lı, DHKP-C’li ve itirafçıyı gizli-açık tanık olarak dinledi. Onların duyum ve görüşlerine itibar edip, “tutukluluğun devamına” karar verdi. Sanıkların ve avukatların tanık talepleri ise “karar aşamasına” ertelendi.
Dün sanıklar bir kez daha tanıklarının dinlenmesini istedi. Başbuğ ve bazı sanıkların tanıkları mahkemede hazır edildi. Hepsi tanıklarını getirmek istiyordu, ama çoğu kamu görevlisi olduğu için, “Bizim getirmeye gücümüz yetmez, siz getirtin” dendi. Mahkeme Başkanının açıkladığı istatistiklere göre, bugüne kadar yüzde 37 savunma tanığı dinlenmişti. Ama gazeteci Deniz Yıldırım, “Hesabınız yanlış, oran yüzde 22” ikazında bulundu. O veya bu, oran ortalamaydı. Tanık dinleme oranı sıfır olanlar vardı.
Nitekim Mehmet Bora Perinçek, “11 isim verdim, hiçbir tanığım dinlenmedi, yani oranım sıfır” dedi... Ulaş Özer (TİKKO itirafçısı iken Şile Kazıları olarak bilinen ve Ergenekon davasıyla birleştirilen davanın sanıklarından), “Benim de hiçbir tanığım dinlenmedi. Yüzde 37’nin içinde olmadığım açık” tespitini yaptı. Günün sorusu ise gazeteci-yazar Hikmet Çiçek’ten geldi; “Taleplerimizi mi gayrı ciddi buldunuz, dinlenilmesini istediğimiz tanıkları mı?!..” Mahkeme heyeti bir önceki duruşmada tanık taleplerini, “Davayı uzatma amaçlı ve gayriciddi bulduğu” gerekçesiyle reddetmişti. Dün de onlara ilave olarak, “Bugüne kadar dinlenen tanıkların yeterli olduğu, bir kanaate varıldığı” gerekçesiyle bir kez daha geri çevirdi.
İşte bu da fazlası yok, eksiği var; mahkemenin dinlemeye “itibar” etmediği o tanıkların listesi:
Işık Koşaner (Genelkurmay eski Başkanı) Metin Ataç (Eski Kuvvet Komutanı) Aydoğan Babaoğlu (Eski Kuvvet Komutanı) Atilla Işık (Eski Jandarma Genel Komutanı) İsmail Hakkı Karadayı (Genelkurmay eski Başkanı) Hüseyin Kıvrıkoğlu (Genelkurmay eski Başkanı) Teoman Koman (MİT eski Müsteşarı, eski Jandarma Genel Komutanı) Altay Tokat (Emekli Korgeneral) Şenkal Atasagun (MİT eski Müsteşarı) Emre Taner (MİT eski Müsteşarı) Afet Güneş (MİT eski Müsteşar Yardımcısı) Miktad Alpay (MİT eski Müsteşar Yardımcısı) Sabri Uzun (Emniyet eski İstihbarat Daire Başkanı) Emin Arslan (Emniyet eski İstihbarat Daire Başkanı) Hanefi Avcı (Emniyet eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı) Ramazan Akyürek (Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı) Yalçın Çakıcı (Emekli Emniyet Müdürü) Ali Fuat Yılmazer (Ergenekon operasyonlarını yapan Emniyet Müdürü) Aykut Cengiz Engin (İstanbul Cumhuriyet eski Başsavcısı) Hamza Keleş (Ankara eski Cumhuriyet Başsavcı Vekili) Kemal Kılıçdaroğlu (CHP Genel Başkanı) Deniz Baykal (CHP eski Genel Başkanı) Şamil Tayyar (AKP Milletvekili) Cüneyt Zapsu (Başbakan Erdoğan’ın Danışmanı) Kamran İnan (Eski Milletvekili) Eraslan Özkaya (Yargıtay eski Başkanı) Kutlu Savaş (Başbakanlık Teftiş Kurulu eski Başkanı) Hüseyin Gülerce (Gazeteci) Ertuğrul Özkök (Gazeteci) Yavuz Donat (Gazeteci) Bekir Coşkun (Gazeteci) Kemalettin Gülen (F. Gülen’in yeğeni, STV sunucusu)
Müyesser’in Not Defterinden: İşte
O “İtibarsız” 32 İsim

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları