İyi bölücü Zana mı?

A+A-
Ahmet GÜRSOY

İyi bölücü Zana mı oluyor şimdi? İktidarın tam da aradığı kişi mi yoksa? Avrupalardan getirdiğimiz kıdemli... Ne olacak? Onun da işe yarayacağı zaman gelmiş olmalı değil mi?
“Akil adamlar olsun”  dediydi bölücü başı. İşte tek tek çıkıyor ortaya.
En akilleri bu.
Zana.
Hürriyet’in kendisiyle röportajından sonra yapılan yorumlara baktım. Meğer Zana bizim bildiğimiz Zana değilmiş.
Nasılmış Zana?
“PKK ile arasına mesafe koyan”  biriymiş. Nitekim Hasip Kaplan bu durum karşısında bir TV kanalında tek kelime edememiş. Onlar örgütten yanaymışlar.
Allah Allah..
Röportajda öyle söylemiyor ama.
Olsun; birkaç yerde benzer şeyler söylemiş ya siz ona bakın.
İyi polis, kötü polis rolü başlamış demek ki. İyi PKK yandaşları, kötü PKK yandaşları ve fakat hepsi de bölücübaşının adamları.
Kesişim noktası burası. Demek ki neymiş? Mesele, yorumcu arkadaşların söylediği gibi PKK karşıtları ile PKK bağımlıları arasındaki bir ayrıma dayanmıyormuş.
Türkiye’nin yol haritasını bu çapta, bu kalitede çözme arayışına girmiş hükümetimiz ve Türkiye Cumhuriyetini kurduğunu iddia eden CHP.
Affedersiniz eksik söyledim. Düzeltiyorum;  “Yeni CHP.” Unutmuşuz kusura bakmayın. CHP şimdi iki tane oldu. Biri eski CHP; biri de yenisi. CHP ikilendiğine göre biri ötekinden farklı demek ki. Yenisi her şeye açık. Başbakan Erdoğan’dan yemedik fırça, işitmedik hakaret kalmadıktan sonra, kapıyı çalıyor:
-“Bir görüşümüz var efendim” diyor.
-Nedir?
-Kürt sorununu sizinle çözeriz.
-Şartınız?
-Şartımız şurtumuz yok.
-Peki, neyiniz var?
Yeniliğimiz ve dolayısı ile geçmişimizi unutmuşluğumuz var. Biz artık bilinç kaybındayız. Üniter devleti yok sayıp, yerine bölünmüş parçalı devleti tartışabiliriz.
Böyle bir durumla siz karşılaşsanız ne yaparsınız? Karşı taraf afallamış durumda.
!?...
“Başbakan’a güveniyorum”  diyor Zana.
Öcalan’a ev hapsi istiyor. Oslo görüşmelerinin devamının bu evde yapılmasını öneriyor.
Bütün bunlar olurken biz de Mehmetçik türküsü söylüyoruz. Başka ne yapacağız? Zana röportajının zamanlaması da önemli.  “Yeni CHP’nin” açılımı sonrasında hem BDP/PKK ve hem de Türk tarafında mesajlar içeriyor. Ayrıca ABD’nin birkaç gün önce ileri sürdüğü “ABD çözümde yardımcı oluyor”  tarzlı haberleri de eklemlersek, bize diyorlar ki,  “Ey Türk tarafı, bakın Zana büyük Kürdistan hayalinden vaz geçtiğini söylüyor. Birlikte yaşamdan söz ediyor. Bu önemli bir değişimdir.” Kürt tarafındakilere de diyor ki: “PKK’yı dışlayacak alternatifler de var. İstenirse yaratılır. Önder Apo’nun değerini bilin. Tek umudumuz Erdoğan hükümeti. Bu fırsatı kaçırırsak geriden ne geleceğini bilemeyiz.”
Bence de tek umudunuz Erdoğan’dır. Düşün peşine.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları