İyi olan kazanır...

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

Türkiye normalleşmediği sürece iyi haberlere güzel günlere hasret kalacağız. İyi şeyler duymayalı, iyiliklere rastlamayalı bir hayli zaman oldu. Derken başkentin yağmurlu-soğuk gününde uzun süredir beklenen partinin kuruluşuna tanık olduk. Her şeyin en iyisine layık olan Türk Milleti bunca arayıştan sonra İYİ Parti ile tanıştı. Daha ilk dakikadan itibaren sosyal medyada tartışılan İYİ Parti'nin adı ve amblemi zekice hazırlanmış. Bunca zulüm ve kötülükten sonra hasret kalınan iyilik için önemli bir vurgu. Bugünün yenisi yarın eskiyor. İyilik ise asla unutulmuyor. Günlük hayatımızda adet haline gelen "nasılsın?" sorusuna benim gibi müzmin muhalifler "memleket gibiyim" dese de toplumun çoğunluğu tereddütsüz "iyiyim" cevabını verir. Günlük hayatın akışı esnasında en sık kullandığımız kelimelerden biridir de "iyi"... Neredeyse iki yıldır müthiş mücadele veren Meral Akşener ve arkadaşlarının çalışmalarından tüm kesimler iyi bir başlangıç bekliyordu. Memleket OHAL ile yönetildiği için iyi işler çıkarmak güç. Daha parti kurulmadan yurdun dört bir yanında salon verilmeyişi, elektriklerin kesilmesi, valilik kanalıyla toplantıların yasaklanması gibi iki yıllık süreçte neler yaşandı neler... Partiyi kurdurmamak için devlet erki ile yapılmayan kalmadı. Daha bir gün önce naylon bir parti kurdurup isim ve amblem üzerine tezgâh kuruldu. Muhtemel kurucu isimlere yapılan baskıların haddi hesabı yok. Baskı, tehdit ve şantajları tek tek yazmak mümkün değil. Buna rağmen beklenti çıtası yükseldikçe, yükseldi. İyi sınırları aşılıp "mükemmeliyetçiliğe" yüründü. Fakat mükemmelliğin sınırı yoktur. Tercihlerimiz hep iyiden yana olur. Kim bilir belki de partinin adı bu yüzden tevazu ile sadece "İYİ Parti" oldu. İyi de olmuş.

İsminde bile Türk damgası...

Beklenti yüksek olduğu için hemen ucuz eleştiriye baş vuranlara bir çift sözüm var. Siyasi tarihimizde bugüne kadar açılan-kapanan dahil mevcut 80'e yakın parti arasında kuruluş dilekçesinin verilmesi ile beraber yapılan basın toplantılarında böylesi bir organizasyona rastlanmamıştır. Dilekçe verilir, bir otelin toplantı salonunda basın mensuplarına tanıtım için bilgi verilir hepsi o kadar. 15 yıldır memleketi tek başına yöneten AKP'nin kuruluş gününü hatırlayan var mı? Kurucularını geçtiğimiz günlerde yazmıştım. Şurası unutulmasın ki bu kuruluş günü. Henüz teşkilatlanma başlamadı. Kurultay yapılmadı. Evet organizasyonda eksikler olabilir. Ankara'nın en büyük salonlarını verdiler de İYİ Parti yapmadı mı? Telekom, ASKİ, Atatürk Spor Salonu gibi mekanların yöneticileri iktidarın baskısı ile salon tahsis etmediler. Parası ile kiraya vermediler. Doğru, yağmurlu havada insanlar dışarıda ıslandı. Salon küçük olduğu için içeri giremedi. İyi ki Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar var. CHP'li Yaşar o salonu vermese belki de sokakta yapılacaktı. Otellerin bile son anda organizasyonu iptal ettiğini unutmadık. 25 Ekim itibari ile artık tüzel kişilik kazanılmıştır. Bundan sonra daha fazla zorluk çıkarılamayabilir. Şimdi salonun darlığı, organizasyon bozukluğu gibi bahaneleri sıralamaktansa belde, ilçe ve illerde kuruluşların gerçekleşmesi ile kurultay sürecine girmek gerekir. Şubat-Mart ayındaki büyük kongrede daha farklı ve güçlü isimlerin katılımları hedeflenmelidir. Sonuçta İYİ Parti'nin isminde bile Türk damgası var. "Türk'ün göçü yolda dizilir" atasözü de unutulmasın.

Kuruluşu ekrandan izlendi

Bu arada kurucular arasında kendi ya da beklediği isimleri bulamayan gayrimemnunlara partinin program ve tüzüğünü iyi okumalarını tavsiye ederim. Son derece açık tüzük... Çalışıp, tabandan tavana yükselmek mümkün. Üstelik ilk defa bir siyasi partide seçimle gelenlerin görevden alınmalarının önüne geçilmiş. Delege ağırlığına son verilmiş. Belirlenmiş delegeler yerine tüm üyelerin oyları ile seçim var. Yönetimin dayattığı tek liste yerine çarşaftan tercih söz konusu.

Siyaset yarışların zirveye çıktığı yerdir. Günlük hayatımızda spor, sanat ve diğer etkinliklerdeki rekabette ısrarla; "İyi olan kazansın" temennisinde bulunuyoruz. İyi olmak güzel ahlak sahibi olmayı gerektirir. İyi olanı herkes takdir eder. Şüphesiz iyi kalmayı başarmak da önemli. İyi olma yolunda mücadele vermek erdemdir. İyi başlayıp, iyiliğini muhafaza ettiğinizde hedefe iyi olarak ulaşırsınız.

On binden fazla insanın heyecanla koşup geldiği İYİ Parti'nin kuruluşunu, milyonlar ekranlardan ve sosyal medyadan izledi. 25 Ekim tarihi bir gün... 25 Ekim'den itibaren günlük hayatın içinde "nasılsınız?" sorusuna, "İyiyim, iyi partiliyim" cevabını verenlerin sayısı tahminlerin çok üzerinde olacaktır. "Niyet iyi, akibet de iyi olur" temennisi ile Türk milletine hayırlı olsun...

  • Yorumlar 16
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları