İYİ Parti Grup Başkanı Andican: Sözlerimiz çarpıtıldı

İYİ Parti Grup Başkanı Andican: Sözlerimiz çarpıtıldı
İYİ Parti Grup Başkanı Ahat Andican, partideki bazı vekillerin "Vatanımızın yararına olan yasaları destekleriz" şeklindeki sözlerinin medya tarafından çarpıtılarak servis edildiğini söyledi. Andican, "İktidarı değil, faydalı yasaları destekleriz" dedi.

İYİ Parti Grup Başkanı Ahat Andican, Türkiye Büyük Millet Meclisi bahçesinde HaberTürk'e açıklamalarda bulundu.

Başkanlık sisteminin 'Tek adam' rejimi olduğuna dikkat çeken Andican, İYİ Partili bazı milletvekillerinin "Vatanın faydasına olan yasaları destekleriz" ifadelerinin ise havuz medyası tarafından çarpıtılarak 'İktidarı destekliyorlar' şeklinde algı oluşturulmaya çalışıldığını söyledi.

Andican'ın açıklamaları şöyle:

Türkiye'deki bu yeni sistem, aslında eski Sovyetler Birliği'nde Başkanlık sisteminin her türlü denetimden uzak ve bakanlıkların icra memurları düzeyine indirgendiği tam bir başkanlık sistemi. Ama burada Cumhurbaşkanlığı sistemi diye bir şey uyduruldu. Türk siyaseti büyük ölçüde değişmiş oldu. Yürütmenin değişmesi ile kalmadı, Meclis'in de fonksiyonlarını büyük ölçüde değiştirdi. Yürütmenin üzerinde herhangi bir denetlemesinin olmadığı bir sistem haline geldi. Türkiye 'Tek adamlık' sistemine geçmiş oldu. 

"HALKIN ÇIKARLARINA UYGUN YASALARIN ÇIKARILMASI İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

Çoğunluğu oluşturamadınız sürece parlamentoda sadece kararlar alındığında görüşlerinizi dile getirebilirsiniz. Meclis'in denetleme fonksiyonu olması lazım. Bakanı bir şahıs atıyorsa, istediği zaman istediği şeyi yapabiliyorsa bu sistem dünyada genel geçer olan başkanlık sistemlerinden çok farklı bir sistem.

Biz elimizden geldiğince özellikle Meclis'in artık yapması gereken yasal düzenlemeler boyutunda elimizden geldiğince bu ülkenin geleceği için, halkın çıkarlarına uygun yasaların çıkarılması ve bunun takibi üzerine çalışmalar yapacağız.

"İKTİDARI DEĞİL, FAYDALI YASALARI DESTEKLERİZ"

Biz iktidara destek olacağız demek değil. Meclis'in görevi yasa çıkartmak. O zaman Meclis'teki grupların görevi de uygun yasaya destek vermek. Bu yasa kimden gelirse gelsin bir yasa düzgünse, ülkenin çıkarlarına hizmet ediyorsa biz yasayı destekleriz. Bu iktidarı desteklemek haline gelmez. Burada olay iktidarı desteklemek şeklinde algılanmamalı.

"İTTİFAK SEÇİME KADARDI, İHTİYAÇ OLURSA TEKRAR BAKARIZ"

Sayın Ümit Özdağ'ın CHP ile yapılan ittifakla ilgili açıklamalarını dinledim. Geriye doğru değerlendirme yapmak konusunda ben katılmıyorum. Çünkü sonuçta CHP'nin belli ölçüde desteği olmasaydı aynı sorunlarla karşılaşabilirdik. Geçmişe dönük şöyle olurdu böyle olurdu demenin bir gereği yok. İttifak zaten seçime kadardı, şu anda buna tekrar ihtiyaç olduğu zaman buna tekrar bakarız.

  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş