İYİ Parti yerel seçimde ittifak yapacak mı?

İYİ Parti yerel seçimde ittifak yapacak mı?
Yerel seçim çalışmalarına 1 Eylül'de başlayacak olan ve ittifak yapmayacağı öğrenilen İYİ Parti'nin stratejisini "sacayağı" sistemi oluşturacak.

Bünyamin ÖZTÜRK/Ankara

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2'nci Olağanüstü Kurultay'da partililere, "Önümüzde mahalli seçimler var, yarından tezi yok, hazırlıklara başlayacağız" diyerek yerel seçimleri hedef göstermişti.

Akşener'in partisine verdiği yerel seçim mesajının ardından hazırlıklar başladı. İYİ Parti'nin "ikinci sınavı" olarak değerlendirilen yerel seçim çalışmalarına 1 Eylül'de start verilecek. Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, çalışmanın ilk adımı şekilleneceği üç ana başlık nedeniyle "sacayağı sistemi" olarak belirlendi.

Bu kapsamda öncelikle bölgelerin, il ve ilçelerin tek tek "ihtiyaçları", "öncelikleri" ve "eksikleri" tespit edilecek. Daha sonra ise seçmenin beklentisi ile memnuniyeti de belirlenecek ve detaylı rapor hazırlanacak. Partinin yerel seçim mesajının, Akşener'in sıklıkla dile getirdiği, "İnanacağız, başaracağız" olması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre yerel seçim sürecinde, partinin ilke ve prensiplerine uymayanlarla devam edilmeyecek. Teşkilata, seçim çalışmalarında provokasyon ve manipülasyonlara karşı dikkatli olunması talimatı verildi. Adaylar, siyasete yön verecek, söyleyecek sözü olanlar arasından belirlenecek.

Genel seçimlerde yaşanan genel merkez ve taşra teşkilatları arasında kopukluk giderilecek. "Yerel seçimde bağlar güçlendirilsin" kararı alınırken, aday belirleme sürecinde yerel dengeler gözetilecek. Mevcut yerel yönetimlerin hataları ve yönetim zafiyetleri belirlenecek, bu konularda çözüm üretebilecek adaylarla seçime girilecek. Genel merkezin, eylül-ekim aylarında büyükşehir belediyesi adaylarını, daha sonra ise ilçe belediye başkanı adaylarını açıklanması bekleniyor. "Millet ittifakının faydası olmadı" değerlendirmesinin öne çıktığı İYİ Parti yerel seçimlerde ittifak yapmayacak ve yerel seçime kendi adayıyla girecek.

Yerel seçimlerin genel seçimlerden farklı olduğu ve vizyoner adaylarla seçime girilmesi durumunda birçok il ve ilçe belediye başkanlığının alınabileceği görüşü öne çıkıyor.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş