İYİ Parti’den yeni Meclis dönemine ilişkin açıklama

İYİ Parti’den yeni Meclis dönemine ilişkin açıklama
İYİ Parti Genel Sekreteri Çıray, Meclis’teki yeni döneme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray, HaberTürk canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Başkanlık sistemi ve Meclis’teki yeni sürecin nasıl şekilleneceğine ilişkin yorumlarda bulunan Çıray, “Bu esasen rejim değişikliğidir” ifadelerini kullandı.

İşte Çıray’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“HERKES İLE İŞ BİRLİĞİ YAPABİLİRİZ”

“Bu esasen bir rejim değişikliğidir. Ne yazık ki bu son seçimde yapılan tartışmalar, seçimin mahiyetini gözden kaçırmıştır. Bu seçimin esas mahiyeti, rejimin nasıl olacağı konusundaydı. Sayın Erdoğan’ın kazanmasıyla birlikte, yeni bir sistem ortaya çıktı. Yeni sisteme uygun uyum yasaları çıkacaktır. Bizim bu uyum yasalarından beklediğimiz, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, insan hak ve özgürlüklerine dayalı bir sistem kurulması noktasında biz herkesle iş birliği yapabiliriz. Parti isminin hiçbir önemi yok. Siyasetin faaliyet alanı ve görevi, insanlarımızın mutluluğunu sağlamaktır. Eğer bu durumda zaman zaman tartışmak gerekiyorsa en iyi şekilde yaparız.”

“ENFLASYON RAKAMLARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları gerçekleri yansıtmıyor. Biz milletin meselelerini gündeme getireceğiz. Suni gündemlerin peşinde koşmayacağız.

Çıray, “Millet İttifakı dağıldı ama Cumhur İttifakı devam ediyor, ne düşünüyorsunuz” sorusuna şu cevabı verdi:

Orada bir fark var. Şunu söylemek isterim. Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP’ye bu süreç içerisinde demokrasi mücadelesinde yaptıkları katkıdan dolayı Türk milleti adına müteşekkiriz. Cumhur İttifakı ile bizim ittifakımızın farkı var. Cumhur koalisyonunun küçük ortağı, gelecek 5 yıl için de garanti verdi destekleyeceklerine dair Sayın Cumhurbaşkanı’na. Orada bir siyasi iltihak var. Dolayısıyla bizim bu ittifakı kuruşumuz mevcut kanunun bizi düşüreceği zor durumlardan korumak, aynı zamanda da mutlak güçler ayrılığında çoğunluk sağlayabilme noktasında iş birliği devam ettirmek amacıyla idi. Orada iş birliğimiz olduğu sürece devam edecektir. Demokrasinin daha geliştirilmesi, mutlak güçler ayrılığının sağlanabilmesi noktasında hukuk mücadelesinde iş birliğimiz devam edecektir. Bu iş birliğimiz içerisine iktidar da girer hep birlikte yaparız.

FAHRETİN YOKUŞ’UN AÇIKLAMALARI

İYİ Parti Fahrettin Yokuş’un açıklamaları ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Çıray şunları söyledi.

“Arkadaşımızın söylediği şey şu; “Eğer Türkiye sıkıntıya düşerse, hangi anlamda olursa olsun, örneğin terör saldırısı ya da uluslararası başka müdahaleler, içerideki ekonomik sorunların çözülmesi noktasında katkılarımız olabilir. Siyasetin gereği de budur zaten. O mana da söylemiştir. Yoksa bizim talip olduğumuz yer MHP’nin talip olduğu yer değildir. AKP’nin olduğu yerdir. Biz iktidar talibiyiz.”

İYİ PARTİ MECLİS BAŞKANLIĞI’NA ADAY ÇIKARACAK MI?

Yarın bu konuda sabah bir toplantı yapacağız. O zaman belli olur ve açıklarız. Yetkili organlarla yarın belirlenecek.

AKP Sözcüsünü dinlerken anladım ki bir iç tüzük çalışmaları var. O konuda uzlaşmaya da açık değiller. Temenni ederim ki o iç tüzük çalışması, Meclis’i tamamen devre dışı bırakmaz. 23 Nisan 1920’de Kurtuluş Savaşı’nı yapan bu meclis çok zayıflatıldı. Adeta devre dışı durumda. Bu iç tüzükle muhalefetin sesi tamamen kısılmasın.

İlgili Haberler
İYİ Partili Ağıralioğlu'ndan 24 Haziran çıkışı
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş