İYİ Partili Cevat Saraç: Türkiye'nin partimize ihtiyacı var

İYİ Partili Cevat Saraç: Türkiye'nin partimize ihtiyacı var
Pazar günü yapılacak olağanüstü kurultaydan İYİ Parti'nin güçlenerek çıkacağını belirten Saraç, "Genel Başkanımız Akşener'in liderliğinde, ilk katıldığı seçimde Meclis'e giren partimiz yerel seçimlerde daha da başarılı olacaktır" dedi.

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Cevat Saraç, İYİ Parti'nin Türk siyasi hayatına girişiyle birlikte çok kısa sürede iktidar alternatifi olma iddiasını ortaya koyduğunu söyledi. Pazar günü yapılacak olağanüstü kurultaydan İYİ Parti'nin daha da güçlenerek çıkacağını belirten Saraç, "Genel Başkanımız Meral Akşener'in liderliğinde,  ilk girdiği seçimde Türkiye'nin ümidi haline gelmeyi başaran İYİ Parti, yerel seçimlerde daha da başarılı sonuçlar alacaktır. Daha yeni başlıyoruz" dedi. Cevat Saraç YENİÇAĞ'ın sorularını cevapladı:
 

-Mevcut siyasi yapıda İYİ Parti'nin alternatif iktidar partisi olduğu sonucuna nereden varıyorsunuz?
16 yıldır AKP iktidarından bunalan, AKP iktidarının kötü yönetimi sonucu ülkenin bugün girdiği siyasi ve ekonomik çıkmazdan çıkış çaresi aradığı bir ortamda, Türkiye'nin yeni bir yol bulması gerekiyordu. Topluma nefes aldıracak yeni bir siyasete, yeni bir partiye ihtiyaç vardı. Parlamentoda temsil edilen partiler AKP iktidarına alternatif olamadılar. Anlaşılıyor ki; bu partilerimizin, içinde bulundukları şartlardan, yapılarından ve halkımızın siyasete yaklaşma alışkanlıklarından dolayı, bundan sonra da alternatif olabilmeleri mümkün görülmemektedir. Bu düzeni değiştirmek için bir alternatifin ortaya çıkması, yeni bir yapı ve siyasetle bir iddia ortaya koyması, umut olması, yeni bir heyecan oluşturması gerekliydi. İYİ Parti, işte böyle bir siyasi iklimde alternatif olarak, ihtiyaçtan doğmuştur. 
İYİ Parti, 3 yıllık, bir mücadeleden sonra, Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu merkez parti olma iddiasıyla kurulan bir parti olarak, Türkiye sevdalısı, değerlerimize uygun bütün siyasi yaklaşımları, bütün renk ve sesleri bünyesinde toplamaya ve onları temsil etmeye kararlıdır. Bu hassasiyetle, diğer yaklaşımlar gibi; son 3 yıldır bu çalışmaların her yerinde yer alan, emekleri ve fedakarlıkları olan  ülkücülerin de kendilerini ifade ettiği, içinde yer aldığı, söz ve yetki sahibi oldukları ve olacakları bir partidir…
Türkiye'nin ihtiyacı olan İYİ Parti bu bakımdan ülkemiz siyaseti için büyük önem arz etmektedir. İYİ Parti, Genel Başkanımız Meral Akşener'in liderliğinde, ilk girmiş olduğu seçimde, aldığı sonuçlarla, Türkiye'nin ümidi ve siyasetin alternatifi olma iddiasını ortaya koymuştur.
 

-Seçimde aldığı sonuçları nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Seçimler, partilerin hasat günleridir. Bu açıdan baktığımızda kuruluşundan çok kısa bir süre sonra (8 ay) girdiği seçimde,  her türlü imkânsızlık ve engellemelere rağmen, yüzde 10 oy alıp TBMM'de 42 milletvekilinden oluşan bir grup kuran İYİ Parti, başlangıç olarak, bir başarıya imza atmıştır. Seçim sonuçlarını değerlendirirken iç ve dış etkenleri dikkate almak zorundayız. Özellikle bizim dışımızdaki etkenleri değiştirmemiz mümkün değildi. Genel Başkanımız Meral Akşener ve partimize karşı inanılmaz bir karartma uygulayan medyada yoktuk. Hazine yardımı almamıştık, paramız yoktu. Bizim imkânsızlıklarımıza karşılık, İktidar olan AKP hükümeti, Devlet imkanlarını ve gücünü sonuna kadar kullandı. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda İYİ Parti başarılıdır ve Genel Başkanımız başta olmak üzere, İYİ Parti kadrolarının ve teşkilatlarının bütün engellemelere rağmen, ortaya koydukları, performans neticesi olarak; İYİ Parti'nin iktidar alternatifi olma iddiasını en iyi biçimde ortaya koymuşlardır.

-Hafta sonu yapılacak kurultayın bundan sonraki sürece etkileri konusunda ne düşünüyorsunuz?
-Bildiğiniz gibi Afyon'da çok verimli geçen 3 günlük çalıştay bitiminde,  Genel Başkanımız sayın Meral Akşener, parti tüzüğünün kendisine verdiği yetkiyle olağanüstü kurultay toplama kararı aldı. Pazar günü 2. olağanüstü kurultayımız toplanacak. "Daha yeni başlıyoruz" sloganıyla yapacağımız kurultayımızın ülkemiz ve partimize hayırlı olmasını diliyorum. Genel Başkanımız sayın Meral Akşener, tüm delegelerimizin ortak imzasıyla aday gösterilecek ve seçilecektir. İYİ Parti'nin en büyük şansı Meral Akşener gibi toplumsal karşılığı olan bir lidere sahip olmasıdır. Meral Akşener, tecrübeleri ve siyasal birikimleriyle Türkiye için de şanstır. Özellikle kadın ve gençlerin ilgisini siyasete çekmeyi başararak önümüzdeki süreçte Türk siyasetine ağırlığını koyacaktır. Türkiye, parlamenter sisteme yeniden dönebilmeyi, hukukun üstünlüğünün sağlanacağı, Türkiye'yi zararlara ve hayal kırıklıklarına uğratmayan dış politikaların uygulandığı, toplumsal gerginliklerimizin biteceği, teröre tavizlerin verilmediği siyasetleri uygulayacak olan, mevcut iktidara  alternatifi olacak bir siyasete ihtiyaç duymaktadır. Bütün bunlara sayın Genel Başkanımızın kucaklayıcı yaklaşım ve söylemlerini de ekleyince, İYİ Parti'nin Türkiye'nin alternatif partisi olmaması için bir sebep yoktur. Pazar günü yapılacak kurultayda, çarşaf liste ile seçimlerin yapılması halinde, teşkilatlara ve bütün  mensuplarımıza bir heyecan kazandırılacağını ve 
demokratik bir yarışla, emeği ve teşkilatlarda karşılığı olan arkadaşlarımızın listelere girmesinin mümkün ve doğru olacağını düşünüyorum… 
 Camiamız, partimizi en iyi şekilde temsil edecek arkadaşlarımızın seçilmelerini, kurullarda görev almalarını beklemektedir. Bu bir nöbet değişimidir. Görev alan arkadaşlarımız ülke ve parti meselelerine çözüm üretmek adına gayret içinde olacaklardır. Türk siyasetinde alternatif olma iddiasını ortaya koymuş olan İYİ Parti için bu kurultayımız parti içi birlik beraberliği daha da güçlendirerek, yeni bir heyecanla yerel seçimlere hazırlanmamızın startını vermiş olacağız.
 

-Yerel seçimdeki hedefleriniz ne olacak?
- Her şeyden önce genel seçimlerde aldığımızın üzerinde oy almak ilk hedefimiz olmalıdır. Yerel seçimlerin psikolojisi genel seçimlerden farklıdır. Bölgesinde tanınan, bilinen, çalışkan ve sevilen isimlerle yola çıkmamız halinde İYİ Parti'nin alternatif olma halini ortaya koyacağına ve çok başarılı sonuçlar alabileceğimize inanıyorum. 
Mahalli seçimlerde, iyi neticeler almak, sonraki yapılacak olan, genel seçimlerde yakalanacak olan güzel ve başarılı sonuçların da habercisi olacaktır. Doğru adaylarla, il ve ilçe teşkilatlarımızdaki değerli yöneticilerimizin, arkadaşlarımızın ve bütün mensuplarımızın güzel, akılcı ve verimli çalışmalarıyla, yerel seçimlerde başarılı sonuçlar alabileceğimizi düşünüyorum…

  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.