İYİ Partili Lütfü Türkkan'dan Kırım Sürgünü mesajı: Unutmayacağız, unutturmayacağız

İYİ Partili Lütfü Türkkan'dan Kırım Sürgünü mesajı: Unutmayacağız, unutturmayacağız
İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kırım Tatar sürgününün 76. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamasında, çile ve zulüm dolu yollarda şeiht olan soydaşlarımızı şükran ve minnetlere anarak, “Kırım Tatar Türkleri’nin uğradığı menfur sürgün ve soykırımı hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Kırım Tatar sürgünün yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu. 76 yıl önce sürgün sırasında şehit olan soydaşlarımızı minnetle anan İYİ Partili Lütfü Türkkan, “Ne için ve nereye götürüleceklerini bilmeden, ellerine alabildikleri eşya ile aç susuz ölüme terk edilen yüz binlerce soydaşımız. Düşününce insanın yüreği titriyor.  Sürgün edilenlerin yarıya yakını yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi nedenlerden dolayı hayatlarını kaybettiler” dedi.

144062-original-001.jpg

76 yıl önce bugün,18 Mayıs 1944 tarihinde, Sovyetlerce vatanlarından koparılan 423 bin Kırım Tatar Türk'ü, 20 gün sürecek ölüm dolu sürgün yolculuğuna başladı. Sürgün sırasında 195 bin Türk hayatını kaybetti.

ew2hi7rxgaixmm1-001.jpg

İYİ Partili Türkkan’ın açıklamaları şu şekilde:

"Bugün aslında hiç hatırlamak istemediğimiz, unutanın da vicdanı kurusun dediğimiz kara bir gün.

Kırım Tatar Türkleri’nin, soydaşlarımızın, kendi vatanlarından koparılışının, zorla sürgün edilmelerinin 76.yıl dönümü bugün.

Onlar, 18 Mayıs 1944’te Stalin’in emriyle 1.500 yıllık tarihi yurtlarından, anavatanlarından Orta Asya’ya ve Sibirya’ya sürgün edildiler ve soykırım dehşetini yaşadılar.

Kırım’daki bütün şehir ve kasabalarda bir gece ansızın uyandırılan halk; hazırlanmaları için kendilerine verilen 15 dakikalık süre içinde, ne olduğunu anlayamadan, gece yarısından sonra evlerinden, yurtlarından koparılıp, penceresi olmayan, havasız yük vagonlarına istif edilircesine doldurulan yaşlı, genç, çoluk, çocuk.

Ne için ve nereye götürüleceklerini bilmeden, ellerine alabildikleri eşya ile aç susuz ölüme terk edilen yüz binlerce soydaşımız.

Düşününce insanın yüreği titriyor.

Sürgün edilenlerin yarıya yakını yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi nedenlerden dolayı hayatlarını kaybettiler.

Soykırımın 76. yıl dönümünde; acı, çile ve zulüm dolu bir şekilde şehit olan soydaşlarımızı şükran ve minnetle anıyorum, hepsine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Kırım Tatar Türkleri’nin uğradığı menfur sürgün ve soykırımı hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız.

76 yıl önce bu soykırımı uygulayan zihniyet, bugün de Kırım’da işgalci durumundadır. Kırım’ın yasa dışı ilhakı asla kabul edilemez.

Kırım Tatar Türkleri Lideri aziz dostum Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere, bütün soydaşlarımıza en derin saygı, selam ve muhabbetlerimi gönderiyorum"

NE OLMUŞTU?

Bundan 76 yıl önce, Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin'in kararıyla Kırım Tatarları, 18 Mayıs'ta vatanlarından gece yarısı toplanarak tren vagonlarında Orta Asya'ya sürgün edilmişti.

Sürgüne gönderilen yaklaşık 250 bin Kırım Tatarının yarısına yakını yollarda hastalıktan, açlıktan, zor şartlardan dolayı hayatını kaybetmişti.

Ukrayna'da Batı yanlılarının yönetimi ele geçirmesiyle, Rusya Kırım'ı 2014'te yasa dışı olarak ilhak etmişti.

Etiketler:
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58