İYİ Partili Ümit Özdağ Halk TV canlı yayınında konuştu

İYİ Partili Ümit Özdağ Halk TV canlı yayınında konuştu
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Halk TV’de Günün Raporu programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Halk TV’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, “Türkiye ekonomik anlamda muazzam bir kriz yaşıyor. 4 milyon işsiz vardı. Son iki ay içerisinde bu sayı 5 milyon daha arttı. Ekonomimizde yüzde 5 küçülme bekleniyor ve bu iyi bir varsayım” dedi.

Özdağ'ın açıklamaları şu şekilde:

"Ben AKP Milletvekillerinin sizin ve benim duyduğumuz endişe ile bu kişileri izlediğini düşünüyorum. Bazı durumlarda biliyorum. Bu çok tehlikeli bir yol. Bunu Erdoğan’ın kontrol altına alması gerekiyor. Ama Erdoğan çıkıyor öyle bir söylemi benimsiyor ki, 15 sayfanın 10 sayfası korona 5 sayfası muhalefete, belediyelere ağır saldırı. Belediyelerin yardımları paralel oluyormuş. Belediye devlettir zaten. Anayasa’da bu böyle geçer. “İnsanlar aç kalsa bile siz yardım yapamazsınız, tek el benim” bunu söylüyor."

"İKTİDAR TEHDİTLERİ ÖNGÖREMİYOR"

"Açlık krizi büyüyor. İnsanlar sokağa çıkabilir. Bu tüm ülkelerde yaşanabilir bunu engelleyelim. Herkes elinden geldiğince imkanları doğrultusunda yardım yapsın. Siz ‘Biz bize yeteriz’ derken bizleri kendinizden görmüyorsanız o ayrı bir vaka. Gerilimle seçmen konsolüde etmeye çalışıyor ama bu öyle bir dönem değil. Normal siyaset yöntemleri bugün kullanılırsa, ortaya ön göremeyeceğiniz tehditler çıkar."

"İKTİDARA YAKIN DEĞİLSEN YARDIMIN DIŞINDA KALIYORSUN"

"Yıllardan beri sürdürülen ekonomi sonucu elde para kalmadı. Çok küçük ve çare olmayacak miktarlarda yardım yapılıyor. İktidara yakın değilsen iş insanı olarak yardımın dışında kalıyorsun. Kısa vadede otoriter rejimi daha da güçlendirecek adımlar atılıyor. 15 temmuzdan sonra olağanüstü hâl olağanlaştırıldı. Şimdi bu halin daha da olağanlaştırıldığını görüyoruz."

"Dünya Sağlık Örgütünün hazırladığı eylem planını yürürlüğe koymayı unuttular. Sınırlarımızı çok daha erken kapatmalılardı. İran’da hastalık yaygınken kontrolsüz insanlar Türkiye’ye giriyordu. Burada başarı varsa, Almanya, Yeni Zelanda olabilir. İtalya, İspanya kadar başarısız mıyız? Allah’tan değiliz. Alınan doğru önlemler bunu engelledi ama yapılan hatalar da durumun buraya gelmesine neden oldu.

Sonra bakın şunu ifade edelim Fransızlar Hong Kong tarafından büyük bir sağlık paketi satın aldı. Amerikalılar havalimanında Fransa’nın ödediği paranın iki katını ödedi uçağı Amerika’ya uçurdular. Devletler kendi halkı için bu tarz korsanlıklar yaparken Türkiye dünyanın 60 ülkesine maske yolladı. Buna birileri “başarı” diyor. Hayır başarı değil. Önce kendi halkının ihtiyacını karşılayacaksın. Kendi çocuğu hastayken komşu mahalleye ilaç götüren baba doğru iş yapmış olamaz."

AVM VE TFF TEPKİSİ

"AVM’leri açılmasıyla başlamak en büyük hata oldu. İnsanlar hayat normalleşti olarak gördü bunu. Uzmanlar uyarıyor. İkinci dalga hareketleri başladı. İspanyol gribinde ikinci dalga öldürücü darbeyi vurmuştur. İnsanlar sağlık sistemi yoruldu. Bir ikinci dalgayı engelleyecek katılıkta adımlar atılmadı. “Biz söyledik, vatandaş yapmadı” deme lüksü yoktur yönetenin. Sağlık Bakanı’nın çıkıp “Bu TFF buna karar verecek” demesi. Hayır federasyon buna karar veremez. Sezonun başlamasının sağlık ile ilgili yol açacağı sonuçlara bir tek Bakan karar verebilmeli."

“MİLYONLARCA İNSANIN GÖÇ TEHLİKESİ VAR”

“Türkiye son yüzyılın en sıcak Mayısını yaşayabilir. Cezayir’in çöl sıcağı Ankara’ya kadar gelecek. Böyle devam ederse 10 yıl içerisinde Mersin Adana Antalya Kahire iklimine girecek. Kıtlık başlayacak. Bütün dünyada saygınlık mı kazanmak istiyorsunuz? Maske göndermeyi bırakın, küresel ısınmaya ilişkin ciddi adımlar atın. Küresel ısınma demek Türkiye’ye yeni göç demektir. Suriyeli göçü dışında küresel ısınma ile ilintili göçler başlıyor. 2015’de Hindistan’daki büyük nehirlerin kuruma riski var. Milyonlarca insanın yer değiştirmesine neden olabilir.”

ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

"Koronanın akıbeti belli olmadan erken seçim zor. Partiler kongrelerini iptal ettiler. Ve dünyanın değişik yerlerinde ikinci dalga konuşmaları yapılıyor. Şu tarihte bu iş bitti denmeden erken seçimini fiziksel anlamda mümkün olmadığını düşünüyorum. İktidar açısından yüzde 5 büyüme gelmeden seçime gitmezler. Büyükşehir belediyeleri de elinde değil. Büyükşehir belediyeleri engellemelere rağmen güzel çalışmalar yapabildiğini gösterdi."

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58