İYİ Parti'li Yokuş: "Ekonomi'de artçı depremler sürecek"

İYİ Parti'li Yokuş: "Ekonomi'de artçı depremler sürecek"
Ekonomideki dalgalanmaları değerlendiren İYİ Parti'li Fahrettin Yokuş, "Ürünlerin fiyatları katlanıyor, enflasyon azgınlaşıyor, faizler kontrolden çıkıyor. Döviz ise artçı depremler gibi ekonomiyi sarsmaya şiddetle devam ediyor" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, iktidarın ekonomide aldığı tedbirlerin yetersiz kaldığını, krizin artçı depremlerinin sürdüğünü kaydetti.

Yokuş, Türkiye'nin ekonomik olarak kaosa sürüklendiğini belirterek, "Ürünlerin fiyatları katlanıyor, enflasyon azgınlaşıyor, faizler kontrolden çıkıyor. Döviz ise artçı depremler gibi ekonomiyi sarsmaya şiddetle devam ediyor. Okullar yakında açılacak, veliler okul masraflarını nasıl karşılayacağım diye kara kara düşünüyor" dedi.

Türk çiftçisinin de perişan durumda olduğunu belirten Yokuş, AKP iktidarıyla birlikte Türkiye'de ortaya çıkan en önemli sorunlardan birinin de stokçuluk olduğunu söyledi.

"Ürettikleri para etmiyor. Akaryakıta ve gübreye gelen zamlar, yeni yılda çiftçilerin ekim miktarını düşürecek. Tarım girdilerindeki bu yükseliş karşında çiftçiler 'Verilen taban fiyatlarla yapacağımız ekim bizi batırır' diyor. Hayvancılıkta da aynı sıkıntıları yaşıyor. Süt üreticileri, durdurulamayan yem fiyatlarının artışı karşında, ürettiği sütün ücretini zamanında alamıyor ve süt işleyen fabrikaların insafına terk edilmiş durumda. Köyler boşalıyor, su birlikleri kayyuma devredilmiş, çiftçinin sulamak için kullandığı suyun elektrik parası peşin alınıyor. Bir kısım tarım ürünlerine, gümrüğü sıfırlayan hükümet, çiftçiye bir darbe de buradan vurdu. Tarım ürünlerinde başta nohut olmak üzere, fiyatlar düşmüştür. Diğer yandan esnaf sattığı malı sattığı fiyattan, tekrar toptancıdan alamayacağını gerekçe göstererek, fahiş fiyatla mal satıyor."

STOKÇULUK BÜYÜK SORUN

AKP iktidarıyla birlikte Türkiye'de ortaya çıkan en önemli sorunlardan birinin de stokçuluk olduğunu söyleyen Yokuş, "Toptancılar malları stok yapıyor, fabrikalar üretimi kısıtlıyor. Ülkemizde 'Stokçuluk' almış başını gidiyor. Halk Bank gece yarısı, yarı fiyatına döviz satıyor. Ortada hükümet yok. Yönetici yok. Stokçuları denetleyen devlet yok. Karaborsacılık almış başını gidiyor. Ülkemiz ekonomik kriz nedeniyle savaş yerine dönmüş. Vatandaş kara kara düşünüyor. Önümüzdeki kışı düşünüyor, geçim sıkıntısını ve yarınını düşünüyor. Ülkeyi yönetenler ise ortada yok. Bu hükümet gölge olmasa ülke daha iyi yönetilir" diye konuştu.

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş